Memento Mengele

   V době, kdy se znovu přetřásají otázky holocaustu a tisícerých tragédií s ním spojených dostává se i k českému čtenáři významné dílo publicisty Geralda L. Posnera, žijícího v USA a Johna Wareho, žijícího v Anglii, které napsali už v roce 1986: MENGELE - ANDĚL SMRTI - ÚPLNÝ ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH.
   Po dvaceti letech kniha přichází i k českému čtenáři šokující životní příběh doktora Josefa Mengeleho, jednoho z nejznámějších Hitlerových nacistických zločinců. Poprvé se dostává i ke stovkám našich pamětníků. I Židé, Češi, zvláště dvojčata, byli předmětem jeho "výzkumů". Mengele byl odpovědný za smrt a kruté mučení vězňů v Osvětimi, asistoval při selekcích na železniční rampě - rozhodoval, kdo bude žít a na koho čeká plynová komora. Na lidech prováděl hrůzné pokusy, jejichž pseudovědeckým cílem mělo být vylepšení germánské rasy "nadlidí" a potlačení ras "méněcenných". Je zajímavé, že tyto pokusy probíhaly na území Protektorátu Čechy a Morava, avšak zem se po nich slehla (nedaleko Jihlavy ve Vílanci, v Sezimově Ústí aj.). Po druhé světové válce Mengele zmizel do Jižní Ameriky, kde zůstal na svobodě více než tři desítky let.
   Jak unikl tento zlosyn před spravedlností? A jak se vyhýbal svým pronásledovatelům?
   Autoři shromáždili během intenzivního dlouhodobého výzkumu zhruba 25 000 stran autentických písemných dokumentů. Prostřednictvím Mengeleho syna Rolfa získali přístup k rodinným dopisům i k Mengeleho deníku. Strávili měsíce v Jižní Americe, řadu dní bádáním v archivech různých zemí a nahráli více než devadesát hodin interview s jednotlivci, zapojenými do Mengeleho života.
   Posner a Ware mapují počáteční roky jeho života, působení v Osvětimi, zadržení a propuštění, útěk z Evropy, Mengeleho pobyt v Argentině a Paraguay, pátrání po něm... Jeho pozdravy z daleka umožňují proniknout do podstaty jeho života. Zajímavé jsou zážitky ze setkání Josefa Mengeleho se synem Rolfem v Brazílii v roce 1976, dokumentace rodinného archivu. Autoři podávají důkazy o tom, že Mengelemu pomáhala rozsáhlá síť osob, které mu v Jižní Americe poskytovaly pasy, úkryty a peníze a zametaly jeho stopy. Dokazují, že Mengele byl hned po válce zajat a dva měsíce držen armádou USA pod vlastním jménem a také že Spolková republiky Německo a Izrael mohly Mengeleho při dvou příležitostech dopadnout, ale neuspěly.
   Knihu letos na podzim vydalo velmi aktivní pražské nakladatelství XYZ. Dílo zprostředkovává čtenáři neobyčejný pohled do mysli a charakteru muže, jehož zločiny patří k nejstrašnějším, který však nebyl nikdy dopaden ani potrestán.
   Škoda, že obrazová příloha nevyšla na hlazeném podkladu, o což se jistě postaraly značné finanční náklady na vydání knihy. Také zvolená velikost písma knihy, určené přece zvláště pro pamětníky, je zcela nevyhovující.


Autor: ZDENĚK HRABICA


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)