Ze samizdatové úrody 1
Samizdat je projevem pokřivenosti literární komunikace: svědčí o tom, že v kultuře dané společnosti je cosi defektního. Nejen v přeneseném smyslu slova: za komunistické samizdaty se za antikomunistického Protektorátu mučilo, deportovalo do koncentráku nebo rovnou střílelo, to za stanného práva.
Autor: ALEXEJ MIKULÁŠEK
"Poslední vlak" z Berlína do Osvětimi
Spatřit nový česko-německý film režisérů Josepha Vilsmaiera a Dany Vávrové POSLEDNÍ VLAK (Der Letzte Zug) znamená podstoupit zkoušku na téma, co strašného znamenaly hrůzy poslední války. Nutí však zároveň k zamyšlení, že s násilím se ani zdaleka neskončilo.
Autor: ZDENĚK HRABICA
Ad honorem Josef Polišenský (1915-2001)
Byl skvělým, vpravdě sciencistním historikem. Byl jedinečným jenom jemu vlastním analytickým pohledem na svět. Hledal a objevoval pravdu o svých dějinách nového věku, s oporou o studium zejména archivovaných písemností, v němž neměl sobě rovného.
Autor: JOSEF HAUBELT
"A chtěl bych cestou být..."
Po sbírkách Paměť srdce (2005), Nezapomeň (2006; rozšířené vydání Pramenů cest z roku 2001) a po výboru jímavých portrétních básní Na břehu domova (2006), který z básní už v osmdesátých letech tištěných v několika sbírkách i jen časopisecky uspořádali Oldřichu Rafajovi Daniel Strož a Karel Sýs
Autor: MILAN BLAHYNKA
Eduard Bass: 120 let
V Praze na Malé Straně se 1. ledna 1888 narodil Eduard Bass, vlastním jménem Eduard Schmidt.
Autor: JL
Návrat autora
Po světovém úspěchu románu Předčítač, o němž jsme referovali na stránkách Obrysu-Kmene (40/2002), přichází německý autor Bernhard Schlink s široce koncipovanou prózou NÁVRAT (Prostor, 2007, přeložila Lucy Topolská, str. 228).
Autor: FRANTIŠEK SKORUNKA
Kdo znáš klíč, otevři!
Doslov k básnické sbírce
Ani v poezii není dobře člověku samotnému. Báseň, zrozená z individuální inspirace, monolog, který se dere na svět často tak bolestně, je nakonec přece jen dialogem mezi autorem a čtenářem. Proč by tedy, koneckonců, nemohla báseň být rozhovorem hned ve stadiu svého zrodu?
Autor: DAGMAR BAČÍKOVÁ
Rozdáváte-li ze sebe, také se něco vrací
Ivana Blahutová hovoří s Marií Veselou
Autor: MARIE VESELÁ, IVANA BLAHUTOVÁ
Jak dál: kulturní provokace?
Našim kumštýřům se zase něco povedlo: studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové totiž vestavěli prý do "umakartového" bytu v normálním paneláku "Husákovo 3+1".
Autor: FRANTIŠEK KŘÍŽ
POEZIE
JAROSLAVA ČERNÁ, vhs, ALOIS REICH
Jak to vidím z Vysočiny
Na tom našem dvoře, všecko to krákoře, i ten kohout... známá lidová melodie se mi mísí a prolíná s řeckými bájemi a pověstmi a Ezopovými bajkami. Divný začátek povídání. Pokusím se uvést vše na míru, které se říká patřičná.
Autor: BOHUMILA SARNOVÁ
Pätnásť rokov (samo)štátnosti
Z pozície človeka, prináležiaceho k časti slovenskej kultúry, literatúry a žurnalistiky, ktorá kliesnila cestu k zavŕšeniu (medzi)národnej emancipácie Slovenska, musím v súvislosti s 15. výročím vzniku slovenskej (samo)štátnosti vysloviť niekoľko veľmi realistických, a teda dôrazne kritických poznámok.
Autor: PAVOL JANÍK
Potkali se pan Roubíček a pan Kohn
a pan Kohn se s panem Roubíčkem nejen pozdraví, ale i zastaví:
Autor: JAKUB STEIN