V sobotu 12. ledna se sešel Kongres Unie českých spisovatelů

   V sobotu 12. ledna se sešel Kongres Unie českých spisovatelů
   Zprávu o činnosti UČS přednesl předseda Karel Sýs. Vyjímáme z ní:

   Podařilo se uvést v život Ceny Daniela Strože, které jsou udělovány v součinnosti s Unií. Zatím byly uděleny dvakrát a věříme, že se vytvoří trvalá tradice oceňování spisovatelů, kteří jinak nemají ustláno na režimním kanapi.
   Knihy našich členů vyšly v cizích jazycích, například výbor básní Michala Černíka ve Vietnamu - přeložil je náš čestný člen, znamenitý překladatel Duong Tat Tu, výbor básní mých v Srbsku, což bylo navíc spojeno s cenou Povela Morave, naše členka Věra Klontza-Jaklová přeložila Hrabalovy Postřižiny pro řecké nakladatelství GEMA.
   Povídka Emila Hrušky Cesta se dostala do finále soutěže Nejlepší povídka roku 2007, pořádané redakcí Literárních novin a Obcí spisovatelů.
   V prosinci vyšla Ivaně Blahutové vůbec první kniha v "kamenném" nakladatelství - Bílý kůň, je to literární událost první velikosti. Také další členové vydali své knihy, například Vojtěch Mrázek v kulturně velice agilním Zlíně, Josef Jícha v Plzni, Taťána Králová v Brně, Miroslav Mrazík v Bzenci, František Dostál v Praze a mnozí další. Alexej Mikulášek pokračuje ve shromažďování knih a samizdatů našich členů a kromě stále rostoucí knihovny, která brzy bude zajímavým a prospěšným dokladem těžké doby, začal uveřejňovat první studie o samizdatu v zemi, v níž ideová netolerance vítězí nad pravdou a láskou.
   Unie českých spisovatelů se rovněž zúčastnila již druhého ročníku celostátní "Literární soutěže pacientů a zaměstnanců psychiatrických léčeben v České republice". Nelekejte se, že jsme se snad dočista zbláznili! Několik našich členů působilo jako porotci této unikátní soutěže, jejímž výsledkem je mimo jiné sborník oceněných i pozoruhodnějších prací Kouzelný klíč. V jeho doslovu napsal Alexej Mikulášek slova, která platí pro literaturu obecně: "Ty nejlepší básně jsou obrazem hlubokých životních rozporů a tápání, rezonuje v nich druhý, paralelní svět, do něhož básník vstupuje, intenzivní hledání - a nalézání - naděje a důvěry i sebedůvěry. Soutěžní práce i jen nepřímo naznačují, že život má svou hodnotu sám o sobě i pro jiné, že stojí za to žít." Dodávám: Je tragické, že zatímco většina populace propadla vábení hmoty, epikurejskému šílenství realizujícímu se konzumní bižuterií pořízenou na dluh, slovu věří bezmála už jen tvůrci vytlačení na okraj tzv. normální, ve skutečnosti těžce nemocné společnosti.
   Bojkot alternativní kultury ovšem trvá, nepočítáme-li k prvním vlaštovkám jara fakt, že náš člen a nositel loňské Ceny Daniela Strože František Uher se dostal do křížovky s aforistickou tajenkou: "Myšlení je systematická snaha dosáhnout takového postavení, aby za nás mysleli druzí." Tento Františkem Uhrem ironizovaný trend se v Čechách a na Moravě rozmohl jako zhoubná nemoc. Chceš-li být "trendy", zkrátka "in", musíš všecko vzdát, myšlení i vedení přenechat vyvoleným celebritám, a sám se věnovat konzumu. "Nakupovat, nakupovat, nakupovat!" to jsou teze globalizovaného světa, určené pro jakžtakž krmený plebs. Úlohou spisovatele v tomto světě je nevystavit sebe ani druhé výkrmu na žír, nýbrž bránit poslední zbytky lidství bez ohledu na osmičky v letopočtu.
   Situace v České republice se totiž nezměnila k lepšímu. Naopak, k všeobecnému úpadku kultury přistoupil hned na začátku numericky magického roku i úpadek ekonomický, který se projevuje masovým zdražením nejzákladnějších potřeb, mezi něž patří především zdraví. Víte asi, že se někteří intelektuálové proti reformě zdravotnictví postavili a navrhli, aby občané poplatky neplatili. Vypadá to velice revolučně, je však třeba si všimnout, že mezi nimi jsou vesměs lidé, kteří ze všech sil podporovali státní převrat a nyní se tváří zaskočeni. Dějinně oblíbený seriál "Zrada vzdělanců" pokračuje. Je pravděpodobné, že chtějí zabodovat - když už ne u občanů, tedy aspoň u svého rohlíkem opilého svědomí. Jsou ochotni považovat poslední vývoj za pouhou odbočku ze správné cesty, zatímco jde zcela zřetelně o systémovou chybu. Jak Obrys-Kmen loni citoval slova zemřelého Egona Bondyho: "Od končícího kapitalismu nemůžeme čekat nic slušného".
   Lze říci, že úhelným kamenem naší činnosti je Obrys-Kmen, který letošním lednem vstoupil do 14. ročníku. Jestliže jsme minule konstatovali, že jeho existence je malý zázrak, dnes musíme říci, že je to velký zázrak. Přes mnohá protivenství i z nečekaných stran stále vychází a je vlastně jedinou protiváhou režimním literárním časopisům, pokud ještě vůbec vycházejí a pokud je ještě vůbec někdo čte.

   Kongres zvolil předsednictvo UČS. Jeho členy se stali:
   
Věra Beranová, Milan Blahynka, Michal Černík, Emil Hruška, Vladimír Janovic, Michaela Grünerová, Alexej Mikulášek, Jiří Piskáček, Michal Polický, Josef Přibil, František Sarna, František Skorunka, Mojmír Soukup, Daniel Strož, Karel Sýs (předseda).


Autor: KAREL SÝS


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)