Uvolněný pan Kraus aj.

   Třetí z hostů v pořadu Jana Krause Uvolněte se, prosím má pravidelně zachránit inzerované uvolnění. Principál až úpěnlivě a dojemně předstírává nabroušenost na všechny strany; ač přímo zamilován do radaru v Brdech, klade například svému názorovému blíženci Klvaňovi otázky jakoby nepříjemné, ve skutečnosti nahrávky na smeč, a jistě velice trpí, když ten nešika hru kazí. Třetí host se pak musí uvolňovat i za nešiky. Proto si pan Kraus jako třetí (třetího) obvykle zve osoby s bizarními koníčky nebo pejsky, často nádherné exempláře náramné dnešní svobody utržené ze řetězu, třeba vicemistra světa v onanii. S takovými živoucími doklady dnešní zvláštní kultury je jedna ruka a sám se občas uvolní víc než host - a nechtě se odkope v celé své názorové kráse.
   Tak se stalo i toho černého pátku, kdy si jako s třetím hostem povídal s přebornicí v páce, s úspěšnou a sympatickou mladou dívkou, která ve své kategorii dokázala posklápět na stůl úporně zatínaná předloktí všech soupeřek ba i na nějakém světovém mistrovství. "Jak to vypadá v cizině", kdo tam jsou "takoví nebezpečný soupeři", povzbudivě se ptal pan Kraus, a když uslyšel, že "určitě Rusáci a Ukrajinci", že "to je špička", doslova se rozparádil: "No ty se v páce narodili. Celej život jejich je páka. Ale, čili ty jsou dobrý - a z těch civilizovanejch tadyhle, takhle těch demokratickejch..." Uvolnil se tak, že už neměl pod kontrolou ani sebe a ani nepostřehl, jakou radost jistě z něho má ve svém hrobečku pan doktor Goebbels, do posledního dechu bránící hitlerovské tažení na východ proti barbarům, které je třeba zcivilizovat.
   To absurdní dramatik a exprezident, který si zas už údajně brousí zoubky na post prezidenta Evropské unie, ten se takto neuvolní a neodkope. Náhodou téhož dne se dal v jiném televizním pořadu slyšet, že Moskva je "metropole rozvinuté civilizované země", ale hned to vzal ovšem zpátky: "Co se skrývá za tou (...) tváří, je jiná věc."
   Celý šťastný, jak mazaně dloubl ruskému medvědovi do žeber, uvolnil se, jako by byl třetím v Krausově pořadu, a dal průchod svému silnému sociálnímu cítění: "A kolik se za každým bohatým mafiánem skrývá chudých lidí, to věru člověk během jedné návštěvy nerozpozná." Nějak mu ta ušlechtilá starost o ruské chudé tak moc leží na srdci, že ho ani nenapadne nadhodit, kolik chudých se asi tak může skrývat za miliardáři u nás, natož v milovaných USA.

Autor: ja


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)