Už bylo líp; nejen v NDR, ale i u nás

   Nejen u nás, ale i v SRN převažuje názor, že období bez nezaměstnanosti, bez doplatků za léky, kdy studium bylo zdarma, bylo lepší. V SRN to vyplývá i z ankety, které se zúčastnilo 750 studentů v Braniborsku, při níž byly zjištěny překvapující výsledky. Více než polovina dotázaných sdělila, že v Německé demokratické republice nebyla žádná diktatura, i když více než 80 % dotázaných připustilo, že toho o NDR ví málo nebo nic. Výsledky provokují otázku, jak je to možné, že ve východních zemích (bývalé NDR) věří, že NDR bylo rájem pro dělníky a nedodržení lidských práv bylo zanedbatelné. Většina obyvatel bývalé NDR nepřipouští, že by »převratem« (sloučením NDR a SRN) byla odstraněna nějaká diktatura nebo získána demokracie.
   Manfred Stolpe, ministerský předseda Braniborska, chtěl Braniborsko konzervovat jako »malou NDR«. Ale i v ostatních východních zemích SRN je to obdobné. Studii o hodnocení NDR studenty vypracovala Svobodná univerzita v Berlíně (FU). K překvapení mnohých východoněmecká mládež obhajuje NDR. Stejně staří studenti v západních zemích SRN se na NDR dívají pod vlivem propagandy jinak než mládež na východě SRN. Této mládeži některá fakta o NDR připomínají rodiče: že nebyla žádná nezaměstnanost, žádní bezdomovci, bezplatné studium, bezplatná lékařská péče atd.
   Výmluvné výsledky o hodnocení NDR studenty daly podnět k další anketě, které se zúčastnilo 5000 studentů ve věku 15 a 17 let z vybraných západoněmeckých zemí, jako ze Severního Porýní-Vestfálska, Bavorska, Berlína a Braniborska. Studenti měli zodpovídat otázky týkající se nedávných německých dějin, měli k nim zaujímat i politická stanoviska. Kompletní výsledky budou známy až po lednu 2008, ale již nyní je zjevné, že výsledky ze západních německých zemí a z bývalé NDR se velice liší. Mnozí z Braniborska vychvalují NDR a chválí též i předsedu státní rady bývalé NDR Ericha Honeckera. Až 40 % studentů věří, že důchody byly výhodnější než ve SRN. Takový názor vyslovilo v Severním Porýní-Vestfálsku 17 % studentů. Zpracovatelé ankety se snažili seč mohli a uvedli mimo jiné jako »negativum«, že jen 17 % studentů vědělo, že v NDR existoval trest smrti. Prý v Braniborsku nebyla důsledně provedena »generační obměna« u učitelů dějepisu, takže tyto učitele je nutno ještě přeškolit! K otázce, zda »vláda v NDR byla legitimní, jelikož vzešla z demokratických voleb«, souhlasilo s tím 18 % braniborských studentů, 44 % neznalo odpověď a 38 % takovou otázku zamítlo. Na otázku, zda »životní prostředí bylo kdysi čistější«, odpověděly 42 %, že v NDR tomu tak bylo, 20 % dotázaných se domnívalo, že mezi oběma německými státy nebyl žádný rozdíl a jen 21 % si myslelo, že to bylo lepší v západní části SRN. Na otázku »v NDR nebyla žádná diktatura, jen lidé se museli jako všude jinde jen přizpůsobit« sdělilo svůj souhlas 25 % studentů v Braniborsku, 49 % takovou otázku zamítlo a zbytek neměl žádné stanovisko, napsal list Süddeutsche Zeitung.
   U nás si nikdo ani netroufne uspořádat anketu na téma, zda bylo dříve líp, neboť je všeobecně známo, že i přes propagandistické vychvalování (i prezidentem Klausem v novoročním projevu) každý ví, že před rokem 1989 u nás nebyla nezaměstnanost, nebyli bezdomovci (dokonce i Halina Pawlowská po návratu z USA jim začínala v českých větách říkat »houmlesáci«, jelikož ani neznala český výraz bezdomovec). Prezident Klaus v novoročním projevu opomněl zmínit, že rok 2008 bude rokem, o jakém se kdysi obyvatelům ani nezdálo. Kdysi neměli ani potuchy, že by se za lékařskou péči mohlo platit (bezplatnost je sice uvedena v Ústavě, ale páni soudci, i přes vysoké platy za odbornost, nedokázali se ještě v r. 2007 vyjádřit k tomu, že zdravotnická reforma byla označena za odporující Ústavě, takže by měla být zrušena). Prezident Klaus opomněl v novoročním projevu uvést, že ve starých členských státech EU byli od poplatků ve zdravotnictví osvobozeni důchodci a děti. Jako by prezident Klaus věděl, že už mu toho moc nepomůže do prezidentských voleb. Ovšem kromě kdysi bezplatné zdravotní péče zdraží také elektřina, teplo, doprava, ba i poštovné (bývalý tiskopis na rozesílání parte dnes již neexistuje, ale zdražily se pohřby a kremace), takže prezidentova slova o tom, že jsme na tom ekonomicky tak dobře, zní jako nepovedený apríl. Nebyl to první Klausův apríl, neboť kdysi k 1. aprílu začaly jako symbol zpevněné měny platit jednohaléřové mince; ty dnes znají jen numismatici, jelikož možná brzy přestanou platit i jednokorunové mince, pokud do té doby nepřejdeme na euro.
   Klaus se v novoročním projevu sice nezmínil o »pražské olympiádě«, ale tuto vidinu politiků ODS je nutno vidět s velkou rezervou, když si vzpomeneme, že plavecký bazén v Praze 8 - Na Šutce se staví již od r. 1987 a podle posledních zpráv se prý na Šutce začne plavat až za tři roky!
   S přihlédnutím k výše uvedeným záporům v naší ekonomice lze jen stěží předpokládat, že by i u nás mohla být provedena anketa mezi studenty, aby se zjistilo, zda obdobně jako ve SRN si studenti myslí, že líp již bylo, jelikož před r. 1989 nebyla u nás nezaměstnanost, neexistovali bezdomovci, studium i na vysokých školách bylo zdarma, doplatky na léky byly neznámým pojmem, sice se stály i fronty (na knižní novinky) ale dnes nejsou k sehnání pásky do psacích strojů, rotoped není za 250 Kč ale za 4 nebo 5000 Kč. Všichni důchodci směli i dříve vycestovat do ciziny, ti mladší jen když zaplatili za školní vzdělání (asi 80 000 Kč za střední školy a asi dvojnásobek za vysoké školy).

Autor: JAROSLAV LIŠKA


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)