Ze samizdatové úrody 3
Rysem soudobého samizdatu, zvláště a především onoho "klasického" - knižních svazečků bez uvedení nakladatelství, ISBN a často i tiskárny - je "selfeditorská" (jak nový a jak efektní název pro samizdat!) živelnost, spontánnost, improvizovanost a početnost titulů, která jde ruku v ruce s velmi nízkým nákladem, jenž se pohybuje řádově v několika desítkách výtisků, někdy číslovaných jako bibliofilie.
Autor: ALEXEJ MIKULÁŠEK
O dvou spisovatelských sdruženích aneb Jakou křeč zplodil Kreč v Týdnu
O spisovatelských sdruženích, jejich existenci a poslání se v popřevratové republice příliš často nepíše, proto byly nynější dva příspěvky na toto téma - a to ještě během jediného týdne hned ve dvou časopisech - opravdovou výjimkou.
Autor: DANIEL STROŽ
Pomník atentátníkovi na Hitlera
Německý spisovatel Rolf Hochhuth navrhl, aby strůjci atentátu na Hitlera Georgu Elserovi byl na území Hitlerova bývalého říšského kancléřství nedaleko Postupimského náměstí postaven pomník, který by byl odhalen 8. listopadu 2009, kdy uplyne 70 let od bombového atentátu na Adolfa Hitlera v mnichovské pivnici Měšťanského pivovaru.
Autor: JAROSLAV LIŠKA
Brecht v Teheránu
Na letošním divadelním festivalu Fadjr v Teheránu získal první cenu Berliner Ensemble za inscenaci díla Bertolta Brechta Matka Kuráž a její děti.
Autor: JAROSLAV LIŠKA
Nový Kafka?
KAFKA. Tak jednoduše se jmenuje další titul o Franzi Kafkovi, přeložený z anglického originálu Nicholase Murrayho Petrem Pálenským a vydaný nakladatelstvím Jota v Brně
Autor: JOSEF BÍLEK
Köcherove tajomstvá
Napísať životný príbeh človeka s nezvyčajným osudom a najmä netradičnou profesiou, nebýva naozaj ľahké. O čosi ťažšie je to v prípade, ak hlavný hrdina je špión. A túto úlohu mal pred sebou autorský tandem Gabriela Holčíková a Pavol Janík, ktorí sa v knihe ŠPIÓN Z BRATISLAVY
Autor: ZUZANA GALOVIČOVÁ
Znamení umění a svobody
Spisovatel Václav Erben zemřel 19. dubna 2003 - před pěti lety
Erbenovo Znamení lyry (1965) bylo příběhem podezírání. Od názvu se u detektivky samozřejmě očekává málokdy víc než potvrzení žánru, rozhodně ne sebemenší stopa k řešení
Autor: MILAN BLAHYNKA
Nevšední zpověď
Ve vydavatelství OFTIS v Ústí nad Orlicí vyšla kniha Anny Hessové ŠEST MUŽŮ JINDŘIŠKY O., autorky pocházející z Práchně (pevná vazba, rozsah 160 stránek). Jde o autorku zkušenou, není to její první kniha.
Autor: MILAN DUŠEK
Palec
Časově vytížené pracovní dopoledne přerušilo zvonění tchána. "Potřebuju vzít k doktorovi, pořezal jsem se". Byl převlečený do svátečních kalhot a netrpělivě přešlapoval.
Autor: MAGDALENA SKÁCELOVÁ
Dluh
"Já jsem věděl, že to zas nepůjde," řekl. "Myslel jsem si to," opravil se.
Autor: EMIL HRUŠKA
Pachuť pahodnot pohltila polovinu populace
Příklad první. Před pár dny se senioři, obyvatelé tří pražských domovů důchodců po předešlém protestu a až demonstraci, tedy nátlakové akci podepřené jejich hůlkami, domohli toho, že jejich bydlení v těchto zařízeních nebude ohroženo pro ně nevýhodnou - v podstatě likvidační - smlouvou.
Autor: MIROSLAV KANTEK
POEZIE
TOMÁŠ VONDROVIC
Konečné řešení
Konečné řešení je řešením nejlepším. Není-li konečné, je to jen odklad a prohra. Vzorů historie nabízí dost. Že ty vzory nedopadly nejlíp?
Autor: ZDENĚK FRÝBORT
Kdo by o setkání s vrahy stál?
Jakub Patočka se v Literárních novinách (11/2008) rozepsal v rozsáhlé kurzívě příběhem o vyznamenávání bratří Mašínů. Dal ji titulek Několik mašínovských rad sociální demokracii.
Autor: ZDENĚK HRABICA
Noc s Andersenem
Již popáté se letos sešlo v jihlavské knihovně třicet dětí, aby strávily noc bez rodičů v překrásné historické budově v centru města. Pracovníci knihovny pro ně připravili ucelený program na téma Čapkových pohádek.
Autor: fs
Aforismy
Umění má dva základní kořeny: obsedantní a dekadentní.
Autor: IVAN FONTANA