Televize a vlastenectví
Současné Rusko s jeho nynějším vedením navazuje v mnohém na poměry za sovětské epochy sice nikoli jako socialistický, nýbrž sociální stát. Je tomu tak nejen v sociálně ekonomické oblasti, kdy stát vstupuje do některých významných soukromých firem a při řešení tzv. národního programu usiluje o zvyšování životní úrovně lidí a o růst obyvatelstva, nýbrž i v kulturní oblasti.
Autor: STANISLAVA SAVICKÁ
"Sametová revoluce" - vyjednaná majetková změna
Se zájmem jsem si v Haló novinách - Naší pravdě přečetl řádky rozhovoru europoslance Miloslava Ransdorfa "Co se nehodilo Respektu do krámu".
Autor: ZDENĚK HRABICA
Julius Fučík v Omsku
Přirozeným doplňkem fotodokumentace ve Fučíkově Reportáži, psané na oprátce (vydané naposledy v Ottově nakladatelství, 2008) je prohlídka Pečkárny, odkud gestapo po dobu šesti let řídilo teror proti českému národu, v bývalém Petschkově paláci
Autor: JANA VACKOVÁ
Sto třicet ve třiceti...
Začátkem dubna obsadila česká fotografie pražskou výstavní síň Mánes. Byla to premiéra, otevírající první ročník veletrhu Prague Foto. Pořadatelé této zajímavé kulturní akce přišli s chvályhodnou myšlenkou: chtějí tento veletrh uskutečňovat vždy na jaře, každoročně.
Autor: KAREL AKSAMIT
Ve Zlíně se nelže líně
V krásně obnoveném Baťově mrakodrapu č. 21, kde v 16 patrech za 307 okny sídlí místo produktivních zaměstnanců Jana Antonína Bati úředníci Zlínského kraje, rozdávají propagační brožury.
Autor: KAREL SÝS
O careviči Zahradníkovi aneb Bezstarostný tulák po širé Rusi
Ivanka Džiubová hovoří s Osvaldem Zahradníkem
Když se v roce 1972 hra Osvalda Zahradníka Sólo pro bicí (hodiny) poprvé objevila na scéně Slovenského národního divadla, charakterizoval jej divadelní vědec Anton Kret:
Autor: OSVALD ZAHRADNÍK, IVANKA DŽIUBOVÁ
POEZIE
STANISLAV ZEMAN, VÁCLAV HONS
Román o lovcích z Karinhallu
Prvotina švédského spisovatele Carla-Henninga Wijkmarka LOVCI Z KARINHALLU vychází nyní s třicetiletým zpožděním i v němčině, aby Němcům připomněla Göringa a jeho kumpány coby demoralizované účastníky loveckých scén ve »Walhallywoodu«.
Autor: JAROSLAV LIŠKA
Ruský emigrant a sovětský vlastenec
K 63. výročí vítězství Sovětského svazu ve Velké vlastenecké válce zveřejňujeme překlad několika básní Petra Nikolajeviče Savického, ruského vědce a básníka (narozen v r. 1895 v Černigově, zemřel v r. 1968 v Praze), které jsou součástí cyklu veršů, glosujících průběh války od začátku až do vítězného konce.
Autor: PETR NIKOLAJEVIČ SAVICKÝ
Úmrtní den
Univerzitní profesor Josef Polák se narodil před 95 lety (10. 3. 1919) a zemřel před 5 lety (30. 4. 2003). Stať tiskneme z autorovy pozůstalosti.
Autor: JOSEF POLÁK
O veliké lásce k penězům
Můj hrdina se chtěl odjakživa živit rukama a nanejvýš poctivě. Záhy zavrhl lukrativní povolání diplomata či dobře živeného a šaceného tiskového mluvčího, spíše začal kradmo pokukovat po fortelnějších řemeslech.
Autor: VLADIMÍR STIBOR
Proč jsou »malé radosti« větší než »velké radosti«
Na první pohled vypadá takové tvrzení nelogicky a nesmyslně. Ale jenom na první pohled.
Autor: MILOSLAV REJZL
Potkali se pan Roubíček a pan Kohn
a pan Kohn se s panem Roubíčkem nejen pozdraví, ale i zastaví:
Autor: JAKUB STEIN
"Ale vysvětlete to..."
Pan Luboš Palata, na jehož argumentační vynalézavost by nepochybně zažárlil sám Emanuel Moravec, odbyl v Lidovkách zločinnou amputaci Kosova, které je pro Srby tím, čím pro nás Krkonoše, Šumava a možná i Říp, šestadvaceti řádečky pod titulkem Srbové, buďte rádi, že nemáte Kosovo.
Autor: ja