Časopis POLYGON, číslo 8/92 (prosinec 1992) se na straně 16 zmiňuje o novém (tehdy československém, dnes jen slovenském) velvyslanci v Kanadě Antonu Hykischovi. Autorem článku je Arnošt Wagner, člověk důvěryhodný, který už se prokázal v minulosti, není třeba pochybovat o tom, co říká.
Cituji: "(Anton Hykisch) je spisovatel. Je také tvůrcem VÝZVY ZA SAMOSTATNÉ SLOVENSKO a jako budoucí slovenský velvyslanec samozřejmě vyhovuje Mečiarovi. Co je zajímavé na tomto 'diplomatovi' s několikadenním školením, je jeho celkem neznámá osobnost a také to, že se jako spisovatel dostal do všeobecného naučného slovníku (ILUSTROVANÝ ENCYKLOPEDICKÝ SLOVNÍK z roku 1980), ve kterém díky zeměpisu, fyzice, marxismu-leninismu a biologii je pro spisovatele jenom velice málo vzácného místa. Spisovatelů je tam tak málo, že se ve slovníku neuvádějí skuteční spisovatelé jako Dominik Tatarka a jiní. Anton Hykisch - náš československý velvyslanec v Kanadě - musel byt tedy u vládců v sedmdesátých letech mimořádně dobře zapsán, když se dostal mezi laureáty a nositele Nobelových cen svojí do té doby jedinou známou prózou Pravda neznámá."
Přečetl jsem si to a pomyslel si: Co jiného taky můžeme od těch v Československu čekat? Přece nám sem nepošlou slušné lidi, no ne? A dál jsem na to nemyslel.
Před pár dny jsem ale obdržel pozvánku na recepci v Torontu, pořádanou Kanadsko-slovenskou obchodní komorou (která je k mému překvapení součástí panem Baťou financované Kanadsko-československé obchodní komory) na počest téhož pana Hykische, tentokrát Jeho Excelence Velvyslance Slovenské Republiky Antona Hykische. A byl tam i krátký a dojemný životopis. V překladu zní takto:
"Velvyslanec Anton Hykisch se narodil v roce 1932 a byl uvězněn komunistickými vládci, když mu bylo 17. Později vystudoval bratislavskou Vysokou školu ekonomickou a pracoval jako ekonom v různých podnicích. Poté věnoval svou pozornost literatuře. Jeho první kniha byla na příkaz cenzury zničena. Od té doby publikoval více než 15 knih. Jako novinář navštívil EXPO '67 v Montrealu a vydal knihu CANADA IS NO JOKE (Kanada není žádný vtip) a byl kritizován komunistickými novinami za to, že chválil západní kapitalismus. V roce 1968 aktivně podporoval Dubčekovy reformy, pro což byl, po ruské okupaci, odvolán ze všech funkcí a neměl dovoleno vydávat žádné knihy a články. V listopadu 1989, po Sametové revoluci, se stal ředitelem vydavatelství, byl zvolen do Slovenského národního shromáždění v roce 1990, byl předsedou Výboru pro vzdělání, vědu a kulturu, Sdružení slovenských spisovatelů, Slovenské hlavní kanceláře PEN klubu." Toť vše - doslova a do písmene.
Takže - napřed chudáka pana Hykische komunisti zavřeli, ale pak mu dovolili vystudovat Vysokou ekonomickou školu! Takových tedy nebylo moc! To je ale fikané! To mu to udělali obzvlášť těžké! Jak to ti komouši ty lidi trápili, že?
Hned potom mu zcenzurovali a zničili jeho první knihu, ale pak mu dovolili publikovat ještě 15 dalších! To je ještě fikanější! Takové utrpení! Hotový mučedník!
Pak ho donutili navštívit EXPO'67 (asi jako pomstu za tu první zcenzurovanou knihu) a uveřejnit pochvalnou knihu na západní kapitalismus. No to je strašné, co to tomu panu velvyslanci udělali! A já blbec jsem si myslel, že jediní novináři, co měli před rokem 1968 dovoleno navštívit cizinu a pak o tom ještě napsat knihu, mohli být jen zatvrzelí komunisté (jako třeba pan Dienstbier v roce 1965 a jeho kniha o Indonésii).
A vrcholem všeho jsou ta utrpení po ruské okupaci! To byste lidi nevěřili: Oni vám mu zakážou publikovat knihy i články, a on ten geroj Hykisch nejenže se nacpe do encyklopedického slovníku, ale navíc ještě navzdory všemu napíše knihu "Pravda neznámá" (protože je asi jediný, kdo ví, jaká ta pravda, nám neznámá, byla. Jak strašně byl pan Hykisch utiskován v sedmdesátých a osmdesátých letech se asi (pro jistotu) nedozvíme. My si tu můžeme akorát rozpitvávat těžko stravitelný a neúplný (20 let chybí) životopis.
Když jsem byl mladý hoch v Československu (zhruba v době, kdy komouši utiskovali pana Hykische tím, že ho posílali na EXPO'67 do Montrealu), potkali jsme jednou na procházce s příbuzným předsedu místního JZD (Jednotné zemědělské družstvo - pro ty, co neví, co to je!) a zeptal jsem se příbuzného, jaký ten "předseda" je. Příbuzný byl starší člověk, leccos už viděl a poučil mne: "A tož to on je zas dobrý komunista! Za války byl u Hitlerjugend a u žlutých a teď je u komunistů. A kdyby to tu náhodou zase zabrali Turci a Tataři, tak z něho bude mohamedán".
Výše uvedená epizoda se mi vybavila (ani nevím proč), když jsem byl pozván na recepci s panem velvyslancem.
Jaké z toho plyne poučení:
a) Pan Hykisch velvyslancuje pro Slovenskou republiku (jejímž občanem jsem nikdy nebyl), je tedy státním příslušníkem jiné země a mně je po tom houby, jak ho utiskovali. Copak jsem Amnesty International?
b) I když je tedy pan Hykisch pro mne cizincem, přesto bych si z něho mohl vzít příklad a tvrdit, že jsem výše uvedené řádky nikdy nenapsal (když se mi to nebude hodit do krámu), nebo naopak že napsal (to když se mi to bude hodit).
c) Když se ještě časem naučím modlit se po mohamedánsky a vykřikovat "Alláh bismillah! Muhammad rassulu Alláh! Alláh akbar!", mohl bych to třeba ještě někdy dotáhnout až na velvyslance. Třeba Irácké demokratické republiky. A pořád by se našlo dost zblbnutých a barvoslepých krajanů po celém severoamerickém kontinentu, co by se cítili poctěni, kdybych je pozval na recepci.
To byl konec článku o utiskovaném panu velvyslanci. Jako další dodatek (co už v původním článku nebylo): Pan velvyslanec Hykisch byl tak komunisty utiskován, že psal i kádrové posudky na knihy Jaroslava Foglara, jako že jestli jsou vhodné pro socialistickou mládež nebo ne. Jaké posudky vydal Hykisch o Foglarovi se moc neví, ale Foglar se nevydával - to se zase ví. Svůj úsudek (nikoliv posudek) si udělejte sami. Píše o tom (a hojně cituje) kniha Stanislava Sohra o Jaroslavu Foglarovi "Už zase zní píseň úplňku", vydaná už v roce 1968.
Kdysi se říkalo: "Řekni mi, co čteš, já ti řeknu, kdo jsi. Tohle pravidlo je dnes už bohužel k ničemu. Dnes musíte říct: "Řekni mi, kde a kdy jsi studoval - a já ti řeknu, kdo jsi!"
P.S.: Kdeže to studoval Klaus? V Chicagu? A za komunistů? Aha! A Dlouhý? V Belgii? A za komunistů? Aha! A Dyba? Ve Winnipegu? A za komunistů? Aha! A pan velvyslanec v USA Žantovský? V Montrealu? A za komunistů? Aha! A kdo je vůbec velvyslancem České republiky v Kanadě? Nevím. Ale chcete se někdo vsadit, že studoval za komunistů v zahraničí...?
(Přetištěno z internetu)
Autor: ROSTA HEDVICEK
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |