Balzám pro srdce

   V české literatuře se objevil zčista jasna, jako blesk z čistého nebe, talent, jakých málo; fundamentálně vzdělaný, obohacený znalostí odbojové a vlastenecké činnosti, života znalý a před poměry a vánicemi doby neohebný spisovatel, publicista, právník Emil Hruška (1958), člen Unie českých spisovatelů, někdejší pohraničník s rodovými kořeny.
   Dal o sobě vědět už na počátku 90. let minulého století. Tehdy připravil básnickou sbírku Krizový stav (1996), sbírku A tak tady žijem (1998). Velký ohlas pak měly knihy literatury faktu Akce Zeppelin (1999), Pohoří divočáků (2002, německy 2003) a Vražda profesora Lessinga (2003). Nespěchá, ví, že jeho čas teprve přijde, ač se sám přibližuje věku Vrchlického kmetství. Svými povídkami mne zaujal od počátku, protože od první řádky (a ta je podle Karla Čapka vždycky prozrazující) v sobě ukrývá Eisnerovo krédo, že mateřština je vzduch, jimž dýchají plíce naší duše. V krátké době předložil českému čtenáři nyní dvě půvabné a čtenářsky napínavé knihy krátkých povídek - My, hoši ze Sudet (CZ Books) a Muž dvou rakví (BMSS- START). Nevymýšlí si, fabuluje procítěné. Divím se, že po Hruškových povídkách už dávno nesáhl Český rozhlas; dobrých povídek je u nás pořád málo. A navíc - některé byly úplně nedávno oceněny v soutěži Nejlepší povídka roku 2007 a zařazeny do antologie Nejlepší detektivní povídky (2007).
   Kniha povídek My, hoši ze Sudet strhuje přesvědčivostí, z níž čtenář nevyklouzne. Jednotlivé osudy z česko-bavorské hranice zůstanou v paměti; jejich autor je graduje. Byl jsem doslova unesen strhujícím příběhem nazvaným Aféra skoro manželská, líčící osudy pilota Kalugina, který si vylétal titul Hrdiny Sovětského svazu, jenž mu však byl odebrán poté, kdy v létě pětačtyřicátého zastřelil v Karlových Varech v průběhu bujaré pitky svého kolegu, který jej prý urazil poukázáním na údajný Kaluginův židovský původ... Kalugin si nakonec zadal s vdovou po feldvéblovi wehrmachtu Fischerovou a nakonec zemřel u vdovy pod obrazy - svým hrdinským a feldvébla...
   Sbírka povídek nesoucí titul Muž dvou rakví, přestože čerpá ze stejných zdrojů, je z poněkud jiného světa, leč ani ona odboj proti nacismu nemíjí. Je více zahalena nevyzrazeným tajemstvím, po jehož odhalení vnímavý čtenář touží. Zejména ta, kterou si autor zvolil do titulu celé sbírky Muž dvou rakví, nedovoluje ani zrnko prozrazení... V čase dosud nikdy nepoznaného mrzačení českého jazyka v patvarech, jaké nám denně o sto šest předestírají "rychlé noviny", je Hruškovo literární přispění balzámem pro tlukoucí srdce.

   Emil Hruška, básník, spisovatel a novinář, člen Unie českých spisovatelů, oslaví 19. srpna 50. narozeniny. Srdečně blahopřejeme!

Autor: ZDENĚK HRABICA


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)