"Básník má nejlepší paměť ze všech lidí," napsal před víc než dvaceti lety Karel Sýs, ale takový vyzývavý výrok utkví i v mysli nás nebásníků, a tak se nám v minulých desítiletích vybavoval stále znova. Činitelé, novináři a mnozí jiní nebásníci včetně veršotepců, kteří si na básníky hráli, tak jako nyní hrají, že byli obětmi a teď jsou vítězi, nepamatují si už ani, co tehdy hráli. Karel Sýs byl, je a bohdá bude muž stále živé paměti, jak se též říká svědomí, a hlavně proto, nepodav žádné vyžadované teatrální pokání, měl jít z kola, totiž z literatury ven. Jenže skutečný básník není žádná vyplašená bába třasořitka, a tak ač ostrakizován, ač z edičních plánů povyhazován a sazba už stojící rozmetána, ač až neslýchaně uvědomělými novoknihkupci bděle bojkotován, vytěsňován do ghetta zvaného skanzenem a tu skandalizován, tu častěji úporně ignorován periodiky dotovanými z peněz poplatníků (tj. i jeho peněz), nevzdal se. Bez sebemenší oficiální podpory a bez pomoci velkých nakladatelských domů vydal po roce 1989 víc než pětadvacet knih a další ve světě. A jakých! Zejména u mladých lidí budí zájem, úctu, sympatii a ukazuje se, že další bojkot je neudržitelný.
Jednou z prvních vlaštovek jara jsou zřejmě PÍSECKÁ DOMOVNÍ ZNAMENÍ, rozšířené nové vydání sbírky z roku 1985.
První vydání vyšlo jako kolibřík v pražském Melantrichu s ilustracemi Sýsova celoživotního přítele, Písečana Františka Doubka a doslovem dalšího Písečana Josefa Rybáka. Nové vydání z Nakladatelství J&M Písek je většího elegantního formátu, opět s Doubkovými kresbami domovních znamení, rozšířeno o deset nových básní a kreseb znamení a o Sýsovo prozaické vyznání Kamenná zoologická zahrada, připojené k jeho průvodci po ulicích se znameními už z prvního vydání. Místo Rybákova doslovu (vůbec nemusel odpadnout a taky by asi neodpadl, nesignován nežádoucím jménem) je tu navíc brilantní předmluva Jiřího Žáčka, pozoruhodná studie Jana Kotalíka Písecká domovní znamení Karla Votlučky a historický výklad o domech, na nichž jsou nebo kdysi byla domovní znamení, která inspirovala Sýse a Doubka; ten výklad "z pera" (tj. spíše počítače) Jiřího Práška, ředitele píseckého muzea, které pro knihu zapůjčilo dobové materiály, čte se na sudých stranách, na protějších je vždy Sýsova báseň a Doubkova kresba.
Dvoubarevně tištěná knížka má Doubkovu spanilou typografickou úpravu, je vzorně vytištěna, zkrátka radost sama, kterou moc nepokalí ani zmínka o uzpůsobení kterési fasády "šedi doby" anebo jinde o tom, co se dělo s domy "za komunistického režimu" (jako kdyby jindy bylo a je jinak a mnohé jiné hodnoty nezlikvidovala svévole soukromých majitelů).
Říká se, že nikdo nebývá doma prorokem. Karel Sýs má to štěstí, že je i není Písečan, a tak pravidlo z přísloví plně nedoléhá a snad právě Písek se ukazuje jako jeho bezpečné zázemí. Však také nová báseň U Čtyř švadlenek je ne náhodou nové silné vyznání sepětí s městem: "Švadlenky celého světa / nesvedou rozpárat steh / kterým jsem navždy zašit / v těch ohmataných zdech // (...)".
Splendidní nové vydání Píseckých domovních znamení je možná jedním ze znamení obratu, skoncování s absurdním přehlížením evidentních básnických hodnot.
O tom, jak význačné místo v Sýsově tvorbě sbírka má, psal jsem v Kmeni už při prvním vydání; ukázal jsem tehdy, kolika úponky se přimyká k hlavní linii Sýsova díla a v čem ji obohacuje. Nad novými básněmi lze pokračovat: deseti verši znamení U Vavřiny koresponduje nyní sbírka se Sýsovou poezií pijáckou, a to spíš s Džbánem s dvojitým dnem než se sešitkem Čemu se láhev říká. Ale nejvzrušivější je asi nová báseň U Dvou pávů, která jediná z nových je vřazena mezi básně starší a jaksi předem doplňuje báseň U Zlatého páva. Ta starší profeticky předpověděla Listopad ("Pýcha předchází pád"), nová se distancuje od pýchy a vyzdvihuje hrdost: "Jen hrdost zůstává - pýcha se vypaří (...) / zbude ti paví skřek".
Příval nostalgie, linoucí se i z jiných nových básní (U Svatého Floriána, U Kodla)? Proč ne, stárnem. Ale hrdost, naštěstí, hrdost zůstává.
Knihu si můžete objednat za 235 Kč na adrese Nakladatelství J&M, Alšova 1733, 397 01 Písek, anebo jm@jm-pisek.cz
Autor: MILAN BLAHYNKA
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |