Volby & radar. Chvíle pro změnu?

   Česká strana sociálně demokratická v krajských a senátních volbách doslova smetla ODS i ostatní koaliční strany. Lidovce před zkázou zachránila jen Morava. Zelení propadli zcela. Vzkaz voličů je jasný. Nechtějí tuto vládu. Nechtějí tuto vládu s jejími asociálními reformami. Nechtějí daňovou reformu výhodnou jen pro bohaté. Nechtějí reformu ve zdravotnictví včetně poplatků. A především nechtějí americkou radarovou základnu v České republice.
   Prezident republiky a čestný předseda ODS Václav Klaus po volebním debaklu své strany řekl, že lidé vyslali jasný signál, že chtějí změnu politiky, že nechtějí aroganci a přehlížení. Zmínil se též o nutnosti sebereflexe.
   A jak si představuje povolební sebereflexi premiér Mirek Topolánek? Obratem zrušil svou cestu do USA na jednání s prezidentem Georgem Bushem jr. a následně zasadil voličům úder pod pás. Na středu 29. 10. 2008 navrhl obě smlouvy o radaru k projednání na zasedání Poslanecké sněmovny.
   Aktivisté OI Ne základnám a další odpůrci radaru proto již od rána procházeli kolem Sněmovny s protestní akcí: Parlament nás neobejde, my obejdeme Parlament. Poslancům jsme po celý den připomínali nesouhlas dvoutřetinové většiny občanů s vybudováním americké základny.
   Opozice se zatím pokoušela vyřadit tento bod z programu schůze Sněmovny, ale neuspěla, byť o jeden hlas. V následujícím hlasování se pánům Topolánkovi, Schwarzenbergovi a Vondrovi podařilo obě smlouvy protlačit k dalšímu projednávání. Opět většinou jednoho hlasu, opět s pomocí přeběhlíků. Premiér nezapomněl ještě pokračovat ve strašení občanů. Má prý od spojenců tajné informace o hrozbě raketového útoku. Asi z těch samých zdrojů, které potvrzovaly existenci zbraní hromadného ničení v Iráku. Jak víme, USA proto Irák napadly a dodnes okupují. Zbraně se nikdy nenašly. Zato tam je ropa a plyn.
   Podraz se zatím v tichosti chystal i jinde. Senátoři ODS chtěli na poslední chvíli využít svou končící absolutní většinu a na závěrečné čtvrteční schůzi Senátu odsouhlasit obě smlouvy k základně. Ve zjitřené atmosféře, po vlně protestů (včetně iniciativy Ne základnám), byl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), donucen ustoupit a konstatovat, že projednání smluv bude na nově zvolených senátorech. Paradoxně přitom mluvil o slušnosti. Vlastně správně, přece jen slušnost zvítězila.
   Ale čím to, že vládním představitelům nevadí, že takováto vojenská základna USA z nás učiní vazalský stát? Ztratíme výhradní, svrchovanou kontrolu nad částí vlastního území. Proto je ke schválení takového stavu třeba kvalifikované, tedy ústavní třípětinové většiny ve Sněmovně i v Senátu. Vládnoucí koalice se však nadále tváří, jako by šlo o běžné mezistátní smlouvy, pro jejichž odsouhlasení stačí jakákoli nadpoloviční většina. Vláda nerespektuje vůli dvou třetin vlastních občanů, jinak by americký radar sama odmítla, nebo umožnila vypsání celostátního referenda.
   Podle Lubomíra Zaorálka sociální demokraté zamýšlejí nechat prozkoumat Ústavním soudem soulad obou smluv s Ústavou. Zatím navrhnou jejich odročení na ústavněprávním výboru a zpracování právních analýz. Předseda KSČM Vojtěch Filip se prý obrátí na Ústavní soud s dotazem o počtu hlasů potřebných pro ratifikaci smluv.
   Nejde o málo. Už proto, že radar EBR jako prvek strategické protiraketové obrany USA k naší bezpečnosti nepřispěje. Je konstruován a primárně určen k ochraně území USA a předsunutých radarových základen. Radary EBR a XBR jsou nedílnou součástí budovaného systému Hvězdných válek, sloužícího k ovládnutí světa. Pro naši Českou republiku bude do budoucna tento radar představovat veliké bezpečnostní riziko. V případném globálním válečném konfliktu se stane jedním z prvních cílů protiúderu, aniž bychom museli být zúčastněnou stranou.
   Radary představují oči systému, a ty je nutné oslepit.
   (Původně psáno pro měsíčník Ne základnám 11/2008)


Autor: JAN POLÁČEK


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)