Konečně literární cena EU

   Konečně literární cena EU

   Od r. 2009 se bude udělovat literární cena EU. Účelem bude zpopularizovat nadějná díla a autory v celé Evropě. Tak to vysvětloval mluvčí kulturního komisaře Jana Figela v Bruselu.
   Mezinárodní konsorcium spisovatelských a nakladatelských svazů, jakož i svazů knihkupců má dostat 300 000 euro, aby soutěž zorganizovaly. Porota pak v letech 2009 a 2010 a též 2011 vybere vždy řadu vítězů, přičemž soutěže se v každém roce nezúčastní všechny státy.
   Do soutěže jsou zváni autoři beletrie. Dodatečně bude zvolena osobnost evropské literární scény, která bude pro jeden rok fungovat jako »vyslanec evropské literatury«.


   Literární prominenti pro Kunderu
   

   Jedenáct světoznámých spisovatelů, mezi nimi čtyři nositelé Nobelovy ceny za literaturu, vyjádřili dopisem svou podporu českému autorovi Milanu Kunderovi, který byl českým časopisem Respekt obviněn, že prý udal StB svého krajana. Tento podpůrný dopis podepsali: nositel Nobelovy ceny za literaturu John M. Coetzee, Jean Daniel, Carlos Fuentes, nositel Nobelovy ceny za literaturu Gabriel García Márquez, nositel Nobelovy ceny za literaturu Nadine Gordimer, Juan Coytisolo, Pierre Mertens, nositel Nobelovy ceny za literaturu Orhan Pamuk, Philip Roth, Salman Rushdie a Jorge Semprun.
   Respekt obvinil Milana Kunderu, že prý v r. 1950 coby vysokoškolák udal antikomunistu a západního agenta. Kundera obvinění odmítl.

Autor: JAROSLAV LIŠKA


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)