Ukrajinská kouzla s ruským plynem aneb co v českých novinách nebylo

   Ukrajinská strana připojila ke smlouvě rukopisné prohlášení, podle kterého bude pro zabezpečení fungování plynovodu Kyjev využívat nikoli své vlastní zásoby plynu, nýbrž plyn Gazprom - 21 milionů krychlových metrů denně. V dodatku ke smlouvě se dále odmítá přístup pozorovatelům delegovaným Gazpromem na ukrajinské podzemní plynové zásobníky.
   Dále ukrajinská strana v dokumentu deklaruje, že Ukrajina od 1. ledna nekradla plyn a nedluží ruské straně ani kopějku a "byla iniciátorem pozvání mezinárodních expertů ke kontrole ukrajinského systému pro přepravu plynu".
   Toto sdělení se týká základních rozporů mezi Moskvou a Kyjevem. Gazprom říká, že Naftogaz se ne zcela vypořádal s dluhy za rok 2008 a že Kyjev po Novém roce kradl tranzitní plyn, který byl určen pro Evropu: všeobecná kontrola v Gazpromu ukázala, že plyn dodávaný na Ukrajinu nepřichází k evropským spotřebitelům.
   Představitel Gazpromu Alexej Miller charakterizoval ukrajinskou variantu jako pokus Kyjeva legalizovat rozkrádání plynu. A prezident Medveděv řekl, že se jedná o "výsměch zdravému rozumu a porušení dříve dohodnutých ujednání". Na pracovním setkání s vicepremiérem Igorem Sečinem zveřejnil dvě podmínky obnovení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu: existence všemi stranami podepsaného dokumentu, který odpovídá svým textem dokumentu, připravenému, odsouhlasenému a podepsanému ruskou stranou, a reálná přítomnost pozorovatelů v místech, kde bude prováděna kontrola - na ukrajinských hranicích a u podzemních zásobníků plynu. V EU s pozicí Moskvy nesouhlasí. Tam řekli, že ukrajinská deklarace by neměla být překážkou v obnovení dodávek plynu. "Komise si i přesto myslí, že deklarace nemá vliv na závaznost technických podmínek, podepsaných Ukrajinou, Ruskem a EU," řekl agentuře Reuters oficiální představitel evropské administrativy.
   Premiér Vladimír Putin prohlásil, že jakékoliv doplňky ke smlouvě jsou nepřijatelné, protože nemají žádný vztah k zabezpečení tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území k evropským zákazníkům, a patří ke vzájemným komerčním vztahům mezi Gazpromem a Naftogazem. Ztráty Gazpromu kvůli plynovému konfliktu ocenil Putin na 800 milionů dolarů a dodal, že společnost musela zastavit těžbu plynu z více než 100 vrtů.
   Pozorovatelé vysvětlují tvrdou pozici ruské strany, která od 7. ledna poprvé plně uzavřela tranzit přes ukrajinské území směrem k EU, dávným přáním Gazpromu získat kontrolu nad přepravním systémem. Vladimír Putin říká, že Rusko je připraveno přijmout účast v privatizaci ukrajinského systému přepravy plynu, "pokud se k tomu Ukrajina odhodlá".
   Své odhodlání ovlivňovat situaci deklarovalo i NATO ústy vyslance USA při NATO Kurta Wolkera. Jaké mohou být podniknuty kroky však vyslanec neupřesnil.
   Ukrajinské vedení pokračuje v protiruském tažení bez ohledu na jeho další možné důsledky. Heroizace fašistických kolaborantů prezidentem Juščenkem má stále negativnější dopad na jednotu této země a může vyústit v katastrofu. Bude zajímavé sledovat, jak se budou tvářit země EU na snahy Ukrajiny přistoupit do Evropské unie. Budou ochotné riskovat zhoršení diplomatických vztahů s Moskvou výměnou za získání nevypočitatelného a málo rozvinutého spojence?

Autor: bzzz


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)