O nemluvení a povídání najednou

   Přespříliš lidí, obyčejných i přebývajících na všelijakých postech, odmítá občas s novináři z rozličných důvodů prohodit slovo. Prostě s nimi nemluví. Stejně tak zase jiní lidé novinářům sdělí kdejakou pitomost a navíc ještě upozorní všechny známé, že budou večer v televizi. Možná se tak děje proto, že rozumně uvažujících novinářů není zase tolik. Při nějaké akci se dají spočítat na prstech jedné ruky, jindy je jich nepočítaně, ale v tisku to následují den vyhlíží, že na místě události nebyl nikdo. Pravda, jsou také osoby, které toho ani doma příliš nenamluví, ale do novinářovy technické pomůcky napovídají blbiny i pro rok následující.
   Podobně nedávno zapůsobilo sdělení veřejně činné osoby usídlené na primátorském postu, že s novináři o místě, kde prožil svou dovolenou, se nebude bavit. Je poté na novinářích, zda se dotyčného činitele někdy v budoucnu vůbec na něco dotáží.
   Z dvouměsíčního pobytu pana primátora v Himálajích bych si nikdy později neudělal dva roky, stejně jako on z prvotních pěti milionů vydaných na pořádání olympiády v Praze by zaručeně nechtěl udělat pětikorunu. Mezi veřejně činnou osobou a obyčejným občanem je přece jen rozdíl. Vztek nebývá dobrým rádcem.
   Na začátku nového roku měla smůlu i televize. Na její otázky hradní klimatolog a rozcvičovatel tělesné schránky před novoročním projevem prý odpoví až poté, co se domůže omluvy za zveřejnění svého fyzického výkonu. Na televizní obrazovce. Krucipísek, je to ale podivný srandista ten náš pan prezident, který sice o humoru našemu národu prý vlastnímu prohodil cosi v projevu k 90. výročí vzniku republiky, ale sebe zřejmě nemyslel. Vždyť svým sportovním výkonem v mých očích naopak povyskočil, sice jen o tloušťku cigaretového papírku, ale přesto! Děvčata, milenky a manželky, viděli jste, jak jsem dobrý!
   Opravdu se neodehrálo nic, co by snižovalo prezidentovu důstojnost. Spíš naopak. To spíš s omluvou ulétla televize a zalekla se ješitného pána. Nepřímo tak na sebe cosi prozradila.
   To zase v jedné hospodě ve Vršovicích muž stejného věku jako prezident udělá mezi půllitry piva na stole stoj na hlavě, až plachá a zřejmě dosud nepolíbená děvčata v jednom blízkém podniku litují, že u toho nemohou zrovna být!
   Humor je prý také jisté vidění světa, je to umění vidět svět. Humor byl k vidění také v lednu 2009 na scéně Národního divadla, kde se členové naší vlády poprvé setkali s Evropskou komisí. Prezident chyběl.

Autor: FRANTIŠEK DOSTÁL


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)