Ze samizdatové úrody 7
Náš seriál o českém literárním samizdatu pokračuje připomenutím jedné, a to dosti výrazné vrstvy této produkce, spojené s autory handicapovanými psychicky (někdy k tomu přistupuje i fyzické omezení) a nenacházejícími (dodnes nebo v nedávné minulosti) knižní a vůbec ediční publikační prostor.
Autor: ALEXEJ MIKULÁŠEK
Jdi s časem, ale občas se vrať
Tento trvale platný aforismus, pro dnešek však zvlášť aktuální, vytvořil jeden z nejvýznamnějších aforistů a epigramatiků moderní světové literatury, polský básník Stanislaw Jerzy Lec. Narodil se před sto lety, 6. března 1909 ve Lvově v šlechtické rodině s židovskými kořeny jako baron de Tusch-Letz.
Autor: VLASTISLAV HNÍZDO
Můj stříbrný vítr
Protektorát - doba, kdy se stříbrný vítr změnil v severák! A přece se tolik chtělo žít. Nebo aspoň přežít. Ne každý touží být hrdinou. Člověk se jím často stane proti své vůli.
Autor: ANTONÍN KACHLÍK
Skvělá fantasy
Docela nedávno vyšla v OFTISU v Ústí nad Orlicí knížka Dušana Sedláčka pod názvem MODRÝ MEČ. Je v pevné vazbě, rozsahem 193 stránek a vkusně ji ilustroval Jaromír Palme. Už podtitul - pohádka nejen pro kluky od Rysí řeky nás vybízí, abychom si vzpomněli na Sedláčkovy předchozí "Indyho příběhy" (v témže vydavatelství v roce 2006).
Autor: MILAN DUŠEK
Stiborovy holometafory
Metafora, někdy matka, jindy dcera, ještě jindy rodná nebo nevlastní sestra hádanky, je stvoření stejně krásné jako ctižádostivé. A taky často vynalézavé. Jeho ctižádostí je dominovat aspoň v poezii, když už v životě musí bez omluv sloužit jako metafora tzv. lexikalizovaná, domestikovaná, už ochočená.
Autor: MILAN BLAHYNKA
Salve Antonín Doležal!
Od babictví k porodnictví (2001), Pierre de la Ravel, pařížský porodník (2004), Zakázaná slova aneb pikantní jazykověda (2004), Lékařský slang a úsloví (2007), Evropa, kolébka vědeckého porodnictví (2007) - Europe as the Cradle of Scientific Obstetrics (2007, spoluautory byli Vítězslav Kuželka a Jaroslav Zvěřina) - to jsou názvy z výběru sličných a poučných knížek, jimiž věhlasný profesor porodnictví MUDr. Antonín Doležal, DrSc. (*1929) nanejvýš volnomyšlenkářsky vstoupil do řad sciencistních historiků.
Autor: JOSEF HAUBELT
O měsíčních vzducholodích aneb Povídání s Vladimírem Stiborem
Zpravidla se tvrdí, že dětství zásadním způsobem rozhoduje o celém životě každého člověka. Jak to bylo to vaše?
Autor: Vladimír Stibor, Břetislav Kotyza
Černý smí, Kubátová ne
Kritický klub Jana Rejžka se zřejmě nenazývá "kritický" podle slova kritika, protože neprovozuje činnost, která by se dala nazvat skutečnou kritikou, ale kádrovácké kráglování na jedné straně a bezostyšnou reklamu na straně druhé.
Autor: T. L.
Reklama na rakovinu
Mladá fronta Dnes přinesla v jednom ze svých sobotních čísel cituplný rozhovor "Pan Vajíčko" odchází. Co to je za nesmysl, řekl si podobně jako já asi nejeden čtenář špatně utajeného bulváru.
Autor: ja
Kolik stojí život
Ve starých kalendářích a v knížkách pro děti se s oblibou uvádělo, kolik je v člověku vody, kolik vápníku a kolik třeba železa (mlhavě se pamatuji, ale nemohu za to ručit, že asi na dva hřebíčky), a pak se v cenách v příslušném čase a místě platných počítalo, na kolik se jeden každý člověk "páčí"
Autor: KAREL SÝS
Vážený pane Rathe
jednu kratičkou a dobře míněnou radu. Jste lékař a víte tedy, co to je potýkat se s patologiemi usazenými v lidském organismu.
Autor: ZDENĚK FRÝBORT
Zakázaný »kolektiv«
V Bonnu je otevřena zajímavá výstava »Man spricht Deutsch« (mluvíme německy), která potrvá do 1. března 2009. Možná by některý Čech tuto výstavu celou ani vidět nechtěl, zejména kdyby byl přiveden ke starému saskému zákoníku »Saské zrcadlo«, ve kterém mimo jiné stojí, že český král nemá volební právo, jelikož není Němec.
Autor: JAROSLAV LIŠKA
POEZIE
RADMILA ŘÍHOVÁ