Bendl, handl, pendl, mandl...

   Zajisté, bude to z mé strany poněkud subjektivnější rozpovídání se navozené rýmovačkou v názvu. Kdybych si mohl ze čtyř slov titulku vybrat ta, která se nejvíce blíží lidskému konání ku prospěchu lidské bytosti, vybral bych si dvě poslední. Řidiči pendlem označují spoj přepravující osoby pravidelně z jednoho místa na jiné. Jednodušeji řečeno - propendlují celou šichtu a slouží lidem, co ještě nepřišli o práci.
   Poměrně dlouho býval v přízni pořádkumilovných a čistotných lidí také mandl, zařízení rovnající vyprané lůžkoviny tak, že si je jejich majitelé z provozoven odnášeli dokonce v košících, těšili se na převlékání peřin a hlavně na spočinutí pod voňavou duchnou...
   Na pověstmi opředený dům na Kampě, zvaný U obrázku Panny Marie, pohlížejí návštěvníci Prahy z Karlova mostu a možná si povšimnou i dvou válečků zavěšených vedle starobylého zaskleného obrazu. V domě prý totiž kdysi byla prádelna a mandl. Mladá dívka Marie vlastní nešikovností strčila mezi válce mandlu ruce, avšak po prosbě k patronce Panně Marii se válce uvolnily a dívčiny ruce zůstaly nezraněny. Šlo prostě o takový handl s božskou vrchností.
   Ve žhavé současnosti jsme byli svědky jiného handlu na politickém jevišti, ale nejsem si jist, zda lze tu scénu vůbec nazvat jevištěm. Spíše mi připomněla pavlač na Žižkově, jenže na ní se odehrávaly poctivější hádanice. Jejich účastníci totiž mívali všichni stejně hluboko do kapes... Handl Bendl s vidinou zlatého padáku je na hony vzdálen poctivému rovnání cíchy pod válci mandlu. Politický handl oproti vypraným lůžkovinám smrdí.
   Myslivci, z nichž jednomu žijícímu po léta na břehu Sázavy říkám Lovec koží, ještě nedávno vztyčovali v polích pro dravé ptáky tyče ve tvaru písmene té jako Tonda... Káně si na téčku sedělo a z výše vyhlíželo kořist. Nabízí se srovnání s politickou partají modrých dravců, z nichž se někteří přemístili jen na druhý konec téčka, což umožňuje obdobný rozhled nad polnostmi k ulovení kořisti. Na polnostech se ale loví spíše pozemky, co přinesou něco do portmoné.
   Bidýlka v polích podlehla činnosti současného člověka, a lze káňata spatřit už také na stromech u cest a stejně tak u dálnice na Hradec Králové, ale tam sedí na železných tyčích plotů, zabraňujících přebíhání zvěře přes betonový pás. V zimě tu navíc hlídkují káňata ze severu; ta však záhy odletí a zůstanou jen naše česká. Stejně tak naši modří dravci nikam neodletí a dál se rozhlížejí po nepřátelích a čekají na kořist, nebo také na přesun na ambasadorské posty.
   Myslivec zvaný Lovec koží míval vždy prvotřídního psa, o kterém v hospodě nikdo nevěděl do chvíle, než jeho pán zkonzumoval šest rumů. To pak vylezl zpod lavice a položil pánovi packy na ramena. Myslivec sedmý rum nechal na stole a odkráčel ulehnout. Pes věděl, kdy má jeho pán dost.
   Naši politici zřejmě nemají inteligentní pejsky. Dravé káně je chráněno zákonem. Politiky drží volební hlasy a pravděpodobně i snaha o zápis do Guinnessovy knihy rekordů stran doživotní imunity našich zákonodárců.
   Čtyři rýmovaná slůvka v titulku - Bendl, handl, pendl, mandl - kupodivu opravdu mají cosi společného.

Autor: FRANTIŠEK DOSTÁL


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)