Kisch - novinář století
Když se v Praze v prvních dubnových dnech roku 1948 konal Kischův pohřeb, dělo se tak za velké účasti veřejnosti a s velkými poctami. Od Prašné brány přes Příkopy a Václavským náměstím nahoru k Národnímu muzeu lemovali tuto jeho poslední cestu truchlící lidé. Za lafetou s rakví kráčeli mnozí prominenti.
Autor: KLAUS HAUPT
Mytologie dle staré dámy
Když na sklonku 19. století vyšla Frazerova Zlatá ratolest, bylo patrné, že autor shromáždil množství mýtů, magie a rituálů ze zjevné nostalgie: vlivem pozitivistické vědy vezmou všechny podezřelé kejkle za své. Leč opak se ukázal pravdou; Joseph Campbell ve své knize Mýty uvádí jako podtitul - Legendy dávných věků v našem denním životě
Autor: FRANTIŠEK SKORUNKA
Vojcek promlouvá k současnosti
Německý spisovatel, dramatik, pedagog, lékař, vědec, revolucionář Georg Büchner se dožil pouhých dvaceti čtyř let. Byl o tři roky mladší než Karel Hynek Mácha a přežil ho o jen pár měsíců. Jsou to osobnosti bezpochyby rozdílné, ale jejich životní pocit, citlivé vnímání sociální skutečnosti a odpor k mechanismům deformujícím a ponižujícím člověka, zapálení pro možnou revoluční změnu vykořisťovatelského systému, je silně sbližuje.
Autor: VLADIMÍR KOLÁR
Z připravované sbírky Nekonečno - Verše ze snů
Sen je velkou dílnou našeho ducha
Zatímco bdíme, tento svět je pro nás všechny stejný, ale ve snu má každý z nás svůj vlastní svět.
Autor: DJOKO STOJIČIČ
Lipsko a literatura
Lipský knižní obchod má dnes 10krát více prodejních ploch než v r. 1989. Lipsko bývalo střediskem německého knižního obchodu až do r. 1939, ale dnes má v tomto směru velmi zanedbatelnou úlohu. Právě toto odráží úlohu "nových zemí" v literatuře. Když NDR končila, bylo v ní 78 nakladatelství, z toho je dosud 12 činných.
Autor: JAROSLAV LIŠKA
Dělají šaty člověka? aneb Okrývání vnějškovosti
Je to morální sarkasmus, neboť šaty by měly zůstat na člověku věcí podružnou, utilitární, neměly by se stát podstatou lidskosti nebo suplovat ji, či ještě lépe, maskovat se za ni. Všimněme si však, že ono zdůraznění vnějšku má snad základ už biologický.
Autor: KAREL RETTER
O malé straně
Jestli někdo očekává, že se hodlám držet trendu a založit rovněž nějakou novou a skutečně tu pravou politickou stranu, strašně se mýlí. Zachtělo se mi vylíčit cosi naprosto pranepatrného, co souvisí jen a pouze s chozením na malou stranu.
Autor: FRANTIŠEK DOSTÁL
Krize je hrozbou, ale i šancí
Píšeme si
O příčinách a důsledcích současné finanční krize již toho bylo hodně řečeno i napsáno a mnohé i bude. Jisté je, že se nás dotkne a pocítíme její důsledky pravděpodobně ještě ve větší míře, než se dnes odhaduje.
Autor: MIROSLAV POŘÍZEK
POEZIE
ONDŘEJ PRCHAL, MILAN GARNCARZ
Sestava fotbalového mužstvy na Slováky
Topolánka do branky, ten toho uplynulý týden schytal víc než Čech.
Autor: KAHO
Slova o slovesnosti
Mnohokrát jsem slyšel, že spisovatel je svědomím národa. A často jsem si kladl otázku, jak někdo může tuto roli hrát, když sám svědomí nemá.
Autor: ZDENĚK HRADECKÝ
Pod pokličkou s Josefem Velčovským aneb První pomoc při malování
Hrát ještě někdy čáru! Prohrát na celé čáře a pak zase vyhrát! Hele, támhle jde ta holka ze sedmičky, z áčka, Svatava, to je čára!
Autor: EVA FRANTINOVÁ