Erotikon sochaře Zdeňka Macháčka

    Jaroslav Malina, profesor Masarykovy univerzity v Brně jako editor, Jaroslav Zvěřina, známý sexuolog (a v současnosti europoslanec) jako autor úvodu a spousta Macháčkových skulptur reprodukovaných v barvě, k nimž si umělec sám připsal vtipné komentáře. Toto všechno a ještě podrobnou stať o Macháčkově životě a díle, obsahuje velmi pěkně vypravená, reprezentativní kniha s názvem Erotikon sochaře Zdeňka Macháčka, kterou na sklonku minulého roku vydalo Akademické nakladatelství CERM v Brně.
    Profesor Zvěřina v úvodu oceňuje, že Macháček „slova a češtinu dokáže obrábět a soustružit stejně mistrně a s láskou, jako svůj sochařský materiál“, a nelze mu dát než zapravdu: „Když vezmete pěknou zralou hrušku do dlaní, je to už před nakousnutím docela příjemný zážitek s jemným erotickým nádechem. Tak jsem vzal kousek dřeva a tuto představu uskutečnil,“ komentuje Macháček svou Erotickou hrušku. Anebo sochařův text k objektu Milování na slonu, inspirovanému starou indickou ilustrací: „V této hektické době, kdy si musí televizní divák počkat na titulky, aby poznal, sledoval-li zasedání parlamentu nebo ´Peříčko´, kdy už lze otěhotnět po internetu, a děti ve školách dostávají za vysvědčení kondomy, se to zdá absurdní. Pokusil jsem se tedy přiblížit ony idylické doby alespoň prostřednictvím tohoto dobráckého slona, který je očividně potěšen bohulibou činností na svých zádech. Při pozornějším pohledu je vidět, že by se dokonce rád připojil...“
    Zdeněk Macháček se narodil roku 1926 v Brně a původně studoval obory zoologie a antropologie. Koncem čtyřicátých let musel „z kádrových důvodů“ studia opustit, protože jeho rodina vlastnila grafickou firmu. To byl i důvod jeho nepřijetí na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Již v roce 1952 však absolvoval brněnskou Vyšší školu uměleckého průmyslu a po následných devíti letech, kdy byl v zaměstnaneckém poměru, žil už jako „umělec na volné noze“. Od roku 1971 až podnes sídlí v Křížovicích u Doubravníku, kde si postupně vybudoval svůj ateliér, sochařský amfiteátr – a díky jeho ženě i galerii, prezentující díla výtvarných umělců z celé České republiky i z ciziny.
    Macháčkova tvorba je mnohovrstevná, náměty ke svým plastikám (hlavním materiálem je mu dřevo) nacházel jak ve ztvárnění městských či krajinných motivů, tak zvířecích a lidských figur. Vytváří i originální předměty, jako kupř. dřevěné kašny, nejrůznější druhy nádob, atd. Má za sebou přes čtyřicet samostatných výstav a nejmíň šedesát výstav kolektivních, mnohé po Evropě a v zámoří. K erotické tematice přivedl Macháčka profesor Malina výzvou k účasti na nedávném projektu Světové dějiny sexuality, erotiky a lásky od počátků do současnosti v reálném životě, krásné literatuře, výtvarném umění a dílech českých malířů a sochařů inspirovaných knihou Kruh prstenu. Pro tento záměr umělec vytvořil několik desítek objektů. Že se povedly, svědčí jejich reprodukce v publikaci, od které se čtenář (a zároveň obdivovatel výtvarného umění) hned tak neodtrhne.

Autor: DANIEL STROŽ


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)