Velmistr na Hradě
Už za první republiky vzrušovalo fantazii tehdejších konspirologů i médií členství ministra zahraničí a později prezidenta Edvarda Beneše v zednářské lóži.
Autor: KAREL SÝS
Konec a začátek
Aby úvodní charakteristika PRAHY ZEDNÁŘSKÉ od Karla Sýse (nakladatelství BVD a FUTURA, Praha 2009) nepůsobila pouze abstraktně, budiž hned doplněna řadou příkladů, v čem je kniha podnětná
Autor: MICHAL PACHTA
Systematik Sýs
Karel Sýs, jemuž nemohou upřít velký básnický talent a význačné místo v české poezii od roku 1969, kdy knižně debutoval, ani jeho nejzavilejší nepřátelé, ačkoli se o to už dvacet let v potu tváře pokoušejí, plete se v posledních letech některými svými knižními pracemi stále častěji do řemesla historikům a přispívá k hlubšímu poznání českých dějin minulého století.
Autor: MILAN BLAHYNKA
Z regionální literatury
Kdo vejde do Městské knihovny ve Šternberku, může vidět na obslužném pultě volně postávat dvě nové publikace Vlasty Hlůzové, které autorka nazvala OSOBNOSTI ŠTERNBERSKA.
Autor: JAROSLAV VÁŇA
Groteska o „géniích průměrnosti“
Po třech moravských scénách, které uvedly grotesku Arnošta Goldflama ze soukromí nacistického vůdce Adolfa Hitlera, s ní přichází i pražské Divadlo v Dlouhé. V každém z divadel bylo inscenační pojetí hry poněkud jiné, platí to i tentokrát, kdy se režie ujal Jan Borna, v minulosti mimořádně úspěšný při realizaci komediálních či groteskních látek, u nichž zároveň vytušil silný potenciál kabaretu.
Autor: VLADIMÍR KOLÁR
Mikrokosmos zvaný Burití
Kdo si dokáže vybavit Borgesovu povídku Vetřelkyně, potvrdí, že Juliana Burgosová musela disponovat mimořádnými kvalitami v místech, kde ženy chátrají prací a nedostatečnou péčí o svůj zevnějšek. Ty kvality vnesly skrze lásku nesvár mezi bratry Nielseny a nakonec jí připravily úděl oběti.
Autor: FRANTIŠEK SKORUNKA
Jak české osobnosti „objevily“ dílo Josefa Kostohryze
O literární anketě v Lidových novinách a nejen o ní
Autor: DANIEL STROŽ
Po mostě, nebo pod mostem?
Co si z toho vyberou naši krajané v zahraničí?
Autor: SERGEJ LEVICKIJ
Bedřich Blasko (1918)
musel nechat studia, když nacisté zavřeli vysoké školy. Také ho v rámci zničujícího plánu drželi rok ve věznici gestapa a další tři v různých koncentrácích.
Autor: ad