První vyhrání...

   Prý z kapsy vyhání, tvrdí karbaníci a mají na mysli, že k povaze úspěšné hry patří vedle nezbytného štíska ještě vytrvalost a notná dávka umu. Tohle všechno zřejmě bude potřebovat nová edice nakladatelství Argo, jež si získalo renomé především produkcí anglo-amerických autorů. Edice Jiný Jih si klade za cíl – jak stojí na záložce - představit jižanskou literaturu v celé její bohatosti a „jinosti“. I když tvaru jinosti nepomohou ani uvozovky, doplňme, že prvním autorem představeným v tomto duchu je Fred Chappell (1938) a to výborem z povídkové tvorby VĚCI MIMO NÁS (Argo 2009, str. 171). Jako práci všeho druhu vybral, přeložil a doslovem a bibliografickou poznámkou opatřil Marcel Arbeit.
   Jak už bývá u Marcela Arbeita zvykem, jeho doslov je opět vyčerpávající, obšírný až exaktní a Chappellova tvorba mu v něm vychází téměř jako normální nezávazná věc. Téměř pokaždé při něm stálo štěstí, takže mohl experimentovat s formou i žánry. A když o jeho psaní projevili zájem obyvatelé ze země uprostřed Evropy, přepsal čtvrt století starou povídku, jen aby vyhověl vkusu českého čtenáře. Tolik prozrazuje Marcel Arbeit v bibliografické poznámce a my prozraďme, že z Chappella vybral deset povídek v časovém horizontu pětadvaceti let. Je to málo? Není to moc?
   Že je Chappell uhranut svým velkým vzorem W. Faulknerem dokazuje povídka Slečna Prue. Počtem stran i námětově se sice pohybuje v mělkých vodách, nicméně její hrdinku lze prostřednictvím sveřepého odhodlání přirovnat k Faulknerově Emílii. Na pomezí psychoanalýzy se pohybuje o co kratší, o to nejasnější text – Řekni, že to já. A do třetice: Děti stávkujících. Protože se Chappell svou tvorbou odmítá podílet na společenském kontextu, je tahle povídka umanutou fantasmagorií s dialogy zasažených nedospělců. Autor deklaruje případný nárůst zločinnosti novým elementem: přítomností stávkokazů.
   Zbývající povídky oscilují na pomezí sci-fi a fantasy, takže si pro jistotu zopakujme jedinečnost témat literatury amerického Jihu, jak jsou pro přehlednost sumarizována na záložce: dozvuky samostatné státnosti, traumata otroctví a rasové segregace, vroucí náboženská víra, kazatelství, pevná až svazující komunita, násilí či tělesné a duševní odlišnosti.
   S tímhle vším má český čtenář značné zkušenosti; pomohl mu je rozšířit i Marcel Arbeit jako editor nedávno vydané antologie – Vypravěči amerického Jihu. Je proto nepoctivé nabízet v duchu „jinosti“ další titul, tentokrát od Flannery O Connorové – Dobrého člověka těžko najdeš, zvláště když stejnojmenná knížka povídek vyšla v odeonském nakladatelství v roce 1988.

Autor: FRANTIŠEK SKORUNKA


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)