Neuzavřená slova...

   Kolikrát jsem již psal o knížkách z edice PAMĚŤ z Nakladatelství Academia. Byly to vždy silné, vázané svazky. Paměti doby. Paměti zla i dobra. Paměť člověka. Bolestí je v lidských životech vždy více nežli radostí. Dějiny lidstva se ubírají spíše krajinami smrti a nicoty, cestami žalob, nářků...
   Ale teď mám před sebou z edice PAMĚŤ knížku útlou. Na její obálce, pod fotografií Rut Laskierové, stručný titul: DENÍK - LEDEN - DUBEN 1943 (Nakladatelství Academia, 2009, váz., 65 str.).
   A co ta subtilní dívka s krásnými černými vlasy, která se tak sugestivně dívá z obálky knihy svého deníčku? Byla přímo ostentativně exkomunikována z tehdejší válečné polské společnosti. Již tím, že musela na svém oděvu nosit Davidovu hvězdu. Rut žila v době, kdy každý den, hodinu, minutu ba i vteřinu si uvědomovala, že její kratičký život se bezvýchodně a náhle brutálně uzavře. A přesto (a možná právě proto) byl její dívčí svět ještě předtím, než pohlédla do tváře nevlídné smrti, plný nádherných představ. Snila např. o komunismu jako spravedlivém společenském řádu, o uskutečněné ženské emancipaci.
   Napsala-li si Laskierová do svého deníku, že »pláče pro úplnou svobodu«, její trýzněná touha se již po roce 1945 uskutečnila. Ekonomicky a společensky vykořisťovaní, kteří, jak se zpívá v jejich hymně, že nejsou »ničím« - se stali »vším«!
   Dospívající Rut, studentka Fürstenberského gymnázia, pochopila plně smysl své tragické smrti. Četla mnoho knih, např. spisovatelů D. S. Merežkovskho a G. Meyrinka. Deník Rut svědčí o jejím vytříbeném slohu. Přemýšlí a dospívá např. k závěru: »Ta špetka víry, kterou jsem kdysi měla, se už úplně rozpustila. Kdyby Bůh existoval, určitě by nedovolil, aby házeli lidi zaživa do pecí a malým dětem rozbíjeli hlavičky puškami, anebo pakovali lidi do pytlů a plynovali.«
   Jindy, 15. února 1943, si Laskierová ve svém diáři poznamenává, jak se Němci stahují z »Ostfronty«, Krasnodaru, Stalingradu, Novorossijsku a Charkova.
   Samozřejmě, že v knížce jsou i docela prosté dívčí úvahy např. o lásce, vztazích mezi dívkami a chlapci, reflektují se i romantické sny, touhy, představy. Je tam i zajímavé sdělení mladičké Rut (nevíme, zda ještě byla virgo): »Platonická láska neexistuje, ale možná se překrývá s přátelstvím.«
   A celá ta knížka? Její rukopis, šedesát stránek, psaných ručně polsky na linkovaném papíře, ležel v ulici Kasernestrasse v otevřeném ghettu v polské Bedzině. Byl ukryt pod podlahou až do doby, než byl vyzvednut Polkou S. Sapinskou, která o jeho existenci věděla. Poláci o Rut Laskierové hojně píší. Je to jejich »polská Anna Franková«. Ve městě Bedzina, kde tak kratičce žila, jí postavili i pomníček.
   V srpnu roku 1943 odvezli Němci Rut Laskierovou s jejími příbuznými do Osvětimi. Tak se kruh jejich životů uzavřel vražednou smrtí v plynové komoře. Ale mladičkou Rut to nijak nepřekvapilo. Věděla, že si tam pojede pro poslední dny svého kratičkého života...
   V polském městě Bedzina byla před druhou světovou válkou téměř polovina obyvatel - 27 000 lidí - Židů. Curriculum vitae holocaustu v tomto městě je velmi tragické: všichni byli fašisty za války vyhlazeni. Po příchodu do města Němci například zapálili synagogu. Židé, kteří se tam modlili, uhořeli. Děti, starší lidé a nezaměstnaní byli hned posláni na smrt. Ti mladší byli přesvědčeni, že je vezou na nucené práce do Německa. Hluboce se mýlili: vezli je do vyhlazovacího tábora Osvětim - Březinka.
   Posmrtná knížka, Deník Rut Laskierové, která poprvé vyšla roku 2006 v Katowicích, již obletěla celý svět. Její autorka, která se považovala za komunistku, a jak sama o sobě napsala, byla »prosáknutá tesknotou po něčem krásném, dalekém«, se jejího vydání nedožila. Zahynula před desetiletími. Ale její Deník přežil. Nejen pro desetiletí dnešní - ale i pro ta budoucí...
   Sic eunt fata hominum.

Autor: KAREL AKSAMIT


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)