Muzikantský svět

   Jana Šulu, učitele českého jazyka a hudební výchovy na základní škole ve Vysokém Mýtě, působícího rovněž jako dirigent Litomyšlského symfonického orchestru, známe z dříve vydaných (2005-2008) knížek s historickou tématikou pod souhrnným názvem Co na Řípu ještě nevěděli. Je třeba říci, že byly přijaty velice pozitivně, zvláště proto, že jejich autor vsadil na humor, který jistě pomohl strávit ledacos, co při suchém výkladu historie většinu běžných čtenářů odrazuje. V tomhle mu vydatně sekundoval známý zlínská kreslíř a ilustrátor Radek Steska. V roce letošním přichází nakladatelství a vydavatelství OFTIS v Ústí nad Orlicí s publikací nazvanou LETEM ČESKÝM MUZIKANTSKÝM SVĚTEM. I zde jsou velice vtipné kresby Radka Steska, znovu je to jakési souznění autora textu a ilustrací, což se ne vždy v takové míře podaří.
   Jan Šula svoji novou knížku uvádí slovy Bedřicha Smetany: V hudbě život Čechů.
   Pokud si pozorně přečtěme autorovo Na úvod…, zjistíme, že si je dobře vědom skutečnosti, že není první ani poslední, kdo na toto téma píše, a v podstatě nechává na svém čtenáři, aby posoudil, jestli jeho snaha představit české muzikanty po svém nebyla marná.
   Začíná od Adama Václava Michny, skladatele, jenž žil v letech 1600–1670, a končí u Jaroslava Ježka, jehož jistě není třeba zvláště představovat, stačí naťuknout, že spolupracoval s Voskovcem a Werichem ve známém Osvobozeném divadle. Ale publikace se zabývá celkem čtyřiceti osobnostmi české hudby, skladateli, dirigenty, instrumentálními sólisty, zpěváky a zpěvačkami, hudebními pedagogy. Jmenujme ty nejznámější: Josef Mysliveček, Jakub Jan Ryba, František Škroup, Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Josef Suk, Ema Destinová, Jan Kubelík, Jaroslav Kocián, Václav Talich, Bohuslav Martinů… Ve výběru Jana Šuly však nacházíme i méně známé. A jistě i ty, o nichž jsme dosud neslyšeli, nebo nám vypadli z paměti; proč se k tomu nepřiznat?
   Pokud si někdo oblíbil Šulovo vtipné komentování dějin našeho národa, připomínající, že to či ono se mohlo stát i jinak, snažící se o pohled bez zkreslujícího nánosu té či oné doby, rozhodně nebude zklamán ani publikací Letem českým muzikantským světem, kterou napsal podobným způsobem. Populárnost u Šuly neznamená snížení laťky, a to je důležité poznání. Už krátce po vydání knížky víme, že je o ni zájem v knihovnách, ale především v Lidových školách umění, a je rovněž známo, že se už chystá její dotisk.
   Přečetl jsem novou Šulovu knížku téměř jedním dechem a dospěl k jednoznačnému závěru, že jsem o našem hudebním světě doposud věděl málo a že díky nevšednímu podání autora, nepopiratelně podpořenému pohotovými kresbami Radka Steska, jsem vydržel až do závěrečné stránky.

Autor: MILAN DUŠEK


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)