Chorobná moc
O chorobné moci se nedávno rozepsal americký trendový prognostik Gerald Celenta. Jeho prognózy jsou neveselé – hovoří v nich o hlubokých depresích, o vadné struktuře moci, ale i o možných velkých válkách.
Autor: FRANTIŠEK KŘÍŽ
Václav Rabas: Neodvracej oči od domova
Každý den vycházel Václav Rabas do svého zahradního hospodářství jako jeho sousedé do polí. Jenom tenkrát ne, chystal-li se za setbou či sklizní jiného druhu, než jakou poskytovala místní políčka ostatním. Tehdy nesl s sebou bílé, vypnuté plátno, polní stojan a dřevěnou skříňku plnou rozházených, pomačkaných a všelijak stočených tub s barvami.
Autor: KAREL RETTER
Nechutně krásná výstava
Autor výstavy, kurátor, umělecký historik: Otto M. Urban řekl o expozici Decadence now: „Tato výstava je pokusem ukázat určitou výseč současného výtvarného umění, která je velice důležitá pro poznání nejen současné výtvarné kultury, ale současné společnosti jako takové.“
Autor: VĚRA BERANOVÁ
O anabázi s vydáním jedné knížky
Nastává doba, kdy už nebude těch, co zažili německou okupaci naší vlasti a druhou světovou válku. My, kteří jsme v té době byli mladí, jsme napjatě sledovali, jak právě před pětašedesáti lety sovětská armáda žene nacisty »heim ins Reich«. Těšili jsme se, že se blíží konec války, když 13. února 1945 britské letectvo obrovitým náletem téměř srovnalo se zemí Drážďany.
Autor: FRANTIŠEK SKÁLA
Poezie pomáhá hledat řád světa
V Boloni (několik italských měst, Milán, Řím a právě Bologna, mají svou vlastní poezii, odlišnou od poezie měst jiných) začal v roce 1955 vycházet snad vůbec nejvýznamnější - vedle Vittoriniho revue Menabó - literární časopis. Jmenoval se Officina, Dílna, založili a řídili jej Pasolini, Roversi a Leonetti a byl veden snahou spojit experimentalismus, jak jej chápal Roland Barthes, s marxismem.
Autor: SILVANO CECCARINI
Putování za vínem…
Již více než patnáct let se každoročně v čase, kdy vaří burčák vypravují do Znojemské vinařské podoblasti, do jejích vinohradů U třech dubů, na Kraví horu, do Hnánic či na Havraníky, ale zvláště do vinice Šobes čeští malíři, grafici, sochaři, ale i umělečtí fotografové, spisovatelé, básníci a publicisté, aby se nechali inspirovat kouzlem Bakchusova moku.
Autor: ZDENĚK HRABICA
Ještě za Karlem Holubem
Napůl slunečné, napůl pošmourné počasí, které svádělo být venku i uvnitř, mě nakonec nechalo sedět u okna a pracovat na počítači. Jak tak v zápalu úprav článků ztrácím pojem o čase, pípl mi kolem 16. hodiny mobil.
Autor: JIŘÍ BRUTHANS
Cena Planeto
Španělský spisovatel Eduardo Mendoza získal Cenu Planeto, která je dotována částkou 601 000 euro. Porota udělila cenu sedmapadesátiletému spisovateli za jeho román Riňa de gatos (Kočičí zápas).
Autor: JAROSLAV LIŠKA
Zde odpočívá…
Dnes v podvečer jsem byl se ženou na hřbitově v bratislavské Dúbravce zapálit svíčku na hrobu Gustáva Husáka. Napadlo mne, že by se vám takový snímek mohl hodit do redakčního archívu.
Autor: PETR ORSÁG
Na
Nad alibistickým „je to o tom“ si zahorlil už kdekdo, otomuje se však vesele dál, a dokud nepadne panující systém obecné neodpovědnosti v činech, natož ve slovech, všecko pranýřování bude stále na kočku.
Autor: alch
POEZIE
JIŘÍ ŽÁČEK, JAROMÍR ŠIMR, KAREL ŠIKTANC, FRANTIŠEK SKÁLA