Před 80 lety, 20. července 1931, se v Labutech u Kyjova narodil Zdeněk Frýbort. Filozof, esejista, překladatel...
„Intelektuál stál po celé generace výrazně a převážně nalevo. Jeho existence i činnost povětšinou souvisely s marxismem, ať už přilnutím, či polemikou. Společným polem intelektuála a levice byl vztah k Moci a Politice... Intelektuál se nemůže stát zbožím jako herec, hokejista, moderátor nebo novinář, jeho absenci nemohou nahradit kulturní mše a televizní meditace nad tzv. duchovními hodnotami. Homéros, archetyp intelektuála, zahynul na malomyslnost, protože v rozhodujících okamžicích intelektuálem být nedokázal. Jenže pro intelektuála je okamžikem rozhodujícím okamžik každý, jeho existence je trvale prekérní. A to dokud mu Trh nenabídne (a jde o nabídku, jaká se nedá odmítnout) konečné řešení: hromadnou sebevraždu.“
Zdeněk Frýbort slaví životní jubileum v době, kdy se intelektuálové, a nejen oni, nechali opít jarmarečním rohlíkem. Trh je uhranul, poté co zjistili, že i jejich mozek lze odprodat za třicet šupů.
Levice je zmatena, neumí hledat spojence ve vlastních řadách. Vzhlíží přes plot, zda by se tam přece jen někdo nenašel. Samozřejmě, třeba Václavu Bělohradskému se hnusí praktiky kapitalismu, ale nepřekročí vlastní stín; považuje je právě jen za výstřelky, kterých se jednoho krásného dne zbaví a vypukne nejlepší z možných světů. Jistě, takový krásný den nastane, ale kapitalismus se do něj neprobudí.
Ale co na tom, že Zdeněk Frýbort tu je nenápadně, takřka nepovšimnutě, hlavně, že je. A že je pořád mladý tam uvnitř, kam nikdo nesmí. Snad se i on dočká doby, kdy se levice rozkouká, kdy se jí vrátí smysl pro humor.
Ať tedy ještě dlouho stojí jeho kyjovská veža, o níž tak rád zpívá, ať ho děvčata ještě dlouho obletují. Ať místo omlácených třiceti stříbrných přeletí po českém nebi na jeho počest tři sta třiatřicet stříbrných křepelek!
Autor: KAREL SÝS
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |