Josef Švejk: devadesát let!
Na nesčetněkrát položenou otázku, jak je to možné, že se čtenáři po celém světě stále obdivují usměvavé postavičce Josefa Švejka, která ze slavného románu Jaroslava Haška vstoupila i na divadelní prkna a filmová plátna, existuje jednoduchá a naprosto jednoznačná odpověď.
Autor: MICHAL RYBÍN
O právech člověka
Christopher Hitchens se v knize THOMAS PAINE A JEHO PRÁVA ČLOVĚKA věnuje autorovi klasického díla z amerického prostředí, kdy se připravovala a pak již i probíhala válka o nezávislost na Anglii, tedy hlásící se do 18. století. Kniha sama má (s rejstříkem) 207 stran, úvod k ní napsal Rudolf Kučera a překlad pořídila Petruška Šustrová.
Autor: JOSEF BÍLEK
Pomohli sestřelit Powerse
Kniha Věroslava Sobka POMOHLI JSME SESTŘELIT POWERSE (vydalo nakladatelství FUTURA Praha) je svým tématem, pokud jde o český knižní trh, výjimečná. Autor, někdejší vysoký důstojník československé rozvědky, se v ní zabývá specializovanou rozvědnou službou – vědecko-technickou rozvědkou (VTR), jež vedle rozvědky politické a vojenské tvoří třetí trn trojnožky, na které obecně výzvědná služba spočívá, a to bez ohledu na její konkrétní časové, teritoriální a společenskopolitické založení.
Autor: EDUARD HANZAL
Adept svobodných zednářů
V zahraničí pracovali rozvědčíci v různých oficiálních funkcích, jak o tom píšeme na jiném místě, a tuto funkci museli také plnit. Přidávalo jim to práci a někdy přivádělo do velmi zvláštních situací, ale také situací pro rozvědnou práci zajímavých. O jedné takové situaci je následující vyprávění
Autor: VĚROSLAV SOBEK
Parnas nad Vltavou
Hovoříme se Sergejem Levickým, prezidentem Svazu ruskojazyčných spisovatelů v České republice
Autor: SERGEJ LEVICKÝ, JAN JELÍNEK
Uši ve formalinu
„Ty vaše uši zabavila policie!“
Pomocnice v domácnosti, která otevírala dveře Stanislavu Nikiforoviči, byla zjevně rozrušená a hřála se v ohnisku událostí.
Autor: SERGEJ LEVICKIJ
Lidice nejenom v roce 2011
Trauma hutnické a hornické obce Lidic na Kladensku započaté 10. června 1942, vyvolané zločinností hitlerovského německého nacismu, nemůže nikdy vymizet z lidské paměti.
Autor: ZDENĚK HRABICA
Když padla kosa na kámen
Lyrický název článku k červencovým vedrům »Když v polích zpívaly kosy a srpy« (časopis Doba seniorů - červenec 2011) probouzí lásku k venkovu a také paměť. Snad tam v polích a lukách zpívali i kosi? To si už nepamatuji.
Autor: JANA VACKOVÁ
POEZIE
JIŘÍ STANO