KONSTANTIN BIEBL

   K 60. výročí tragické smrti

   „Pojedem spolu já a ty
   vezmeš si jen kufřík a svoje rty
   Pojedem okolo pyramid
   loď počká až přejde Mojžíš a jeho lid“

   Před 60 lety - 12. listopadu 1951 - se skokem z okna v ulici Na Výtoni č. 401/7 na pražském Novém Městě rozloučil se životem 53letý lyrický básník Konstantin Biebl, jeden z předních představitelů proletářské poezie, poetismu a surrealismu.
   Silný sociální cit, násobený otřesnými zkušenostmi z první světové války - mimo jiné byl na balkánské frontě zajat, odsouzen k smrti a nakonec uprchl - se stal nosným pro první etapu Bieblovy proletářské poezie. Od roku 1919 publikoval v různých časopisech, jako například Host, Kmen, Lidové noviny a Literární noviny. Umělecky na něho působil jeho přítel Jiří Wolker. Byl členem Devětsilu a patřil k levicově orientované avantgardě. Svědčí o tom zejména sbírky Cesta k lidem (1923), Věrný hlas (1924) a Zlom (1925).
   Biebl byl ovlivněn i poetismem, tedy směrem, který se odvracel od perspektivy světa příštího k světu současnému, od poznání k požitku. V tomto duchu ztvárňoval zážitky z celé řady jevů koloniálního útlaku, s kterými se mohl seznámit na svých cestách do severní Afriky a Asie. Pozornost upoutal zejména tím, co poznal na Jávě, Sumatře a Cejlonu, což vyjádřil ve sbírce S lodí jež dováží čaj a kávu (1927). Z básníkovy milostné a intimní lyriky vynikají zejména Zloděj z Bagdádu (1925), Zlatými řetězy (1926) a Nový Ikaros (1929).
   Ve 30. letech se Biebl stejně jako Vítězslav Nezval a Karel Teige přihlásil k surrealismu, avšak vrcholu své tvorby dosáhl až po druhé světové válce, zejména v básních v duchu socialistického realismu a vydaných v knize Bez obav (1951).
   Po 2. světové válce Biebl pracoval na ministerstvu informací v oblasti filmu. Těžká choroba a deprese, kterými mimochodem trpěl i jeho otec, jenž také spáchal sebevraždu, nakonec básníka přivedly k rozhodnutí odejít ze života. Je pochován v rodném Slavětíně u Loun.

Autor: MICHAL RYBÍN


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)