Jenže slova nejsou mince ani bankovky
Úsilí současného světa proměnit peníze v cosi, co by podobně jako jazyk, jímž lidé píší, a řeč, jíž k sobě promlouvají, jej nejen ovládlo, ale i proměnilo v cosi definitivního, je znatelné jak v narůstající přítomnosti peněz i tam, kde nebývaly znát, tak v neustále probíhajícím přesunu jazyka do uniformní banality, která neodlišuje narativní literaturu od esejistiky, politiku od žurnalistiky, reklamu od komentáře.
Autor: ZDENĚK FRÝBORT
Protektorát očima dítěte
Když byl Josef Baloun sotva jedenáctiletý chlapec, začal si psát deník. Na rozdíl od mnoha vrstevníků ho nezahodil a na jeho základě napsal knihu I TAK BYLO – ŽIŽKOV 1942 (vydalo OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha 2011).
Autor: KAREL SÝS
O vyhraněný styl
Ivana Blahutová (1958) patří k výrazným osobnostem české prózy uplynulého desetiletí a její knihu „fantaskních“ povídek Bílý kůň (Balt-East 2007), za niž obdržela Cenu Unie českých spisovatelů, můžeme počítat k tomu nejlepšímu, co bylo v první dekádě nového století v tomto žánru (tedy povídkovém) vydáno. Nový povídkový cyklus nazvaný NESSUN DORMA A JINÉ PŘÍBĚHY
Autor: ALEXEJ MIKULÁŠEK
Mysliteľské dimenzie
Originálne esejistické výpovede popredného slovenského spisovateľa s medzinárodným renomé Jána Tužinského popri štylistickom majstrovstve prinášajú obdivuhodné podnety v rovine poznania – demonštrujú unikátne možnosti emotívno-intuitívneho uchopenia a prenikavého racionálneho pochopenia protirečivých štruktúr súčasného sveta.
Autor: PAVOL JANÍK
Slavistické reminiscence
Přednáškou o nejposlednějších badatelských objevech, publikacích a plánech nadchl prof. PhDr. Jiří F. Franěk, CSc. (20. 11. 1922 – 30. 12. 2007) své kolegy a žáky také na zasedání středočeské asociace rusistů v prosinci 2007 – třináct dnů před nečekaným koncem. Vždy spolu s ním přítomná Fraňkova věrná žena Zdeňka brzy potom rozhodla o nezbytném: o tvorbě knihy, o odkazu… kvůli kolegům, žákům… Výsledek jejího rozhodnutí potvrdil křest knihy SLAVISTICKÉ REMINISCENCE
Autor: JANA VACKOVÁ
Havlíček by se divil
Autorská soutěž EPIGRAM 2011, organizovaná Územním sdružením syndikátů novinářů Vysočina, byla při příležitosti 190. výročí narození KHB vyhodnocena 31. října 2011 v Havlíčkově Brodě.
Autor: ALOIS REICH
Těm, kteří se nebrání
Každý náš čin, ať si to uvědomujeme nebo ne, má politické pozadí. V závěrečných desetiletích minulého století však došlo k pozvolné proměně vnitřního obsahu. To, co bylo citovým a inspirujícím (i když mnohdy naivním) soudcem našich činů, se stalo vnějškovou příslušností.
Autor: PETR MUSÍLEK
Cintání na pentli
Lidé a země. Časopis, na který jsem se jako dítě vždycky těšil. Dnes bych ho dítěti do ruky radši nedával.
Autor: KAREL SÝS
Okna do života
Můj nymburský dědeček bydlel, již ovdovělý, v podzemním bytě, odkud se díváte ven jen kouskem okna a vidíte lidem pouze na nohy.
Autor: KAREL AKSAMIT
Cena Anny Seghersové
O literární cenu Anny Seghersové se letos dělí Sabrina Janeschová a Lina Meruaneová. V Münsteru žijící Sabrina Janeschová
Autor: JAROSLAV LIŠKA
Recitál malířky a spisovatelky Bohumily Sarnové
Do posledního místa byl zaplněn salonek Městské knihovny v Jihlavě, kde se uskutečnil již tradiční vánoční recitál malířky a spisovatelky Bohumily Sarnové, členky Unie českých spisovatelů a Unie výtvarných umělců ČR, tentokrát s názvem „Vánoční rendez - vous“.
Prezident Slovenské republiky přijal Pavla Janíka
Prezident Slovenské republiky Ivan Gašparovič přijal v souvislosti s jeho životním jubileem Pavla Janíka, tajemníka Spolku slovenských spisovateľov, bratrské organizace Unie českých spisovatelů. Událost v Česku nepředstavitelná!
POEZIE
JIŘÍ STANO, JAROMÍR ŠIMR, JOSEF JINDRA, STANISLAV ZEMAN