Jak to vidím z Vysočiny aneb Vliv octomilky vinné

   BOHUMILA SARNOVÁ-HORKOVÁ, členka Unie českých spisovatelů a stálá přispěvatelka Obrysu-Kmene, slaví 28. ledna 65. narozeniny.
   Srdečně blahopřejeme!

   Vliv octomilky vinné na zdárný vývoj jedince (člověka), viděný souběžně s parametry stárnutí organismu. Musím si znění nadpisu článku pochválit. Zní téměř vědecky, přestože já jsem v této oblasti naprostý laik a neznalec. Leč nedá mi to opět, abych vám nepředložila pár poznatků, které jsem díky bedlivému naslouchání jednoho pořadu na ČR II načerpala.
   Octomilka vinná – tato minimuška - se stala předmětem velkého zájmu vědců ve světovém měřítku. Nejedná se o její výskyt, k němuž dojde téměř okamžitě, například při rozkrojení citrónu, jablka, na sklence moštu, šťávy, vína atd. Jde o záležitost zcela atypickou. Vědci zkoumají vliv určitých preparátů na její fyziognomii, na stárnutí jejího organismu a potažmo zjišťují, jak je tomu u člověka. Nepochopila jsem sice, jak souvisí stav útrob octomilky vinné s touto otázkou, ale dozvěděla jsem se, že stav střev má zásadní vliv na celý lidský organismus.
   Když se vysloví slovo střevo, nezní to právě poeticky a něžně. Ale fakta výzkumů promluvila. Čím více budeme dbát o svá střeva, tím lépe se bude dařit našemu celkovému organismu a my budeme tudíž pomaleji stárnout.
   Krásná úvaha. Jen jak najít způsob naplňovat ji v současném světě. A já se ptám: bude vůbec mít takový výzkum dobré a hlavně potřebné uplatnění v naší době?
   Narýsujme si přímku a vyznačme si na ní dva body. Počáteční a konečný. Začněme tím prvním. Bodem optimistickým. Člověk, díky vědě, bude stárnout pomaleji, bude si užívat kvalitního života plnými doušky. Bude žít zdravě, protože bude dbát na stav svých střev. Bude jíst jen kvalitní suroviny, bez konzervantů, prosté chemických přípravků a doplňků, pít nezávadnou vodu a dýchat čistý vzduch. Jeho psychika nebude narušována stresy z existenčních a jiných problémů. Tak by mohl vypadat první bod.
   Bod druhý, protipól k bodu prvnímu. V důsledku pomalejšího stárnutí a úžasné celkové vitalitě bude přímo nahráno k možnosti oddalování a odsouvání věku odchodu do důchodu. Ale nyní se ocitáme u otázky, která s úvahou z předchozích vět úzce souvisí. Totiž, jak lze této životní vitality za současného stavu věcí dosáhnout. Říká se: Řekni mi, co čteš, a já ti povím, jaký jsi. Nebo: Řekni mi, co jíš, a já ti povím, jaký jsi. Obojí výrazy lze použít. Zůstaneme u toho stravování. Pokud občas sledujete publicistické pořady, které se tématikou stravování a výroby potravin zabývají, určitě souhlasně pokýváte hlavou. Je takové množství prohřešků proti zdravé výživě, že je snad ani nelze všechny vyjmenovat. Náhražky jsou běžnou surovinou a z valné části tvoří v potravinách téměř maximum objemu. Nechci zde působit coby státní obchodní inspekce, nebo být v roli publicistických televizních pořadů (např. Černé ovce). Jen jsem se chtěla v těchto řádcích dopracovat k faktu, že podle průzkumů a zkoumání hodnot potravin se jako občané ocitáme v roli chodících kontejnerů na splašky a jiné neřádstvo. Že platí již delší období úměra: čím chudší strávník, tím levnější potraviny. Nebo jinak řečeno: čím chudší strávník, tím potraviny méně hodnotné, podprůměrné kvalitou, zelenina a ovoce na prahu hniloby atd. Čili pro žaludky chudiny je vyráběna potrava z různých prefabrikátů, polystyrenů, náhražek, hlavně však v kvantech.
   Když jsem před několika léty zaslala jistému masokombinátu zpět poštou konzervu se selským vepřovým, jejíž obsah byl nepoživatelný (tedy již prázdnou, ale s etiketou) a s ne příliš pěkným dopisem, obdržela jsem po měsíci dopis s tímto zněním: Vážená spotřebitelko, pokud chcete ochutnat kvalitnější výrobek, musíte si zakoupit konzervu ve vyšší a odpovídající cenové relaci. Na dokreslení textu byly v balíčku přiloženy čtyři kousky rozličných lahůdkových paštik. Asi na udobřenou.
   Není to přímo důkaz, že pro luzu stačí vypláchnuté zbytky z mašiny, flaksy zahuštěné moukou? Nevěříte? Stačí si na internetu kliknout na tuto problematiku. Co vlastně jíme? A že to vůbec dopustíme?
   Nu a teď se divte, proč jsem zde rozvinula otázku, jaký vliv má výzkum chudáka octomilky vinné na stárnutí, potažmo na kvalitní život člověka, a má-li vůbec smysl se tím zabývat.
   Až vám tato muška přisedne na právě rozkrojený citrón, lehce ji odežeňte, do sklenice čerstvé a nezávadné vody načepované z kohoutku vymačkejte pár kapek citrónu pro doplnění vitamínu C pro váš organismus (pokud ovšem mezitím vědci nezjistí, že šťovík obsahuje této látky podstatně víc), obraťte v rozečtené knížce další list a v duchu si řekněte: Ještě stále rád čtu, tedy jsem.
   Přeji vám všem v nastávajícím roce hodně zdraví, chráněné jasnou myslí a pokud možno zdravou stravou. Štěstí, které nebude bloudit po horách, ale usadí se ve vašich příbytcích a hlavně srdcích. Přeji vám úspěšné čerpání a nacházení sil k životu při čtení kvalitní literatury, které je stále dost. Jen ji umět vyhledat.

   Z Vysočiny srdečně zdraví BOHUMILA SARNOVÁ

Autor: BOHUMILA SARNOVÁ


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)