Jen »pár odpovědí«?

   V době memoárů a vzpomínek vychází už pomalu nepřehledné množství knih v podstatě nahrazujících neexistující vědecky zpracovanou »kolektivní« monografií např. historiků AV ČR. Může snad k potřebě publikace o minulosti zapůsobit coby jiskra zažíhající plamen nedávná mezinárodní konference »90 let českého a slovenského komunismu« ohlášená internetem? Konferenci ve dnech 3. – 5. 11. 2011 pořádal Ústav pro soudobé dějiny AV ČR s Ústavem pro studium totalitních režimů. Věcná otázka: Kdy a kde se konal »komunismus«? Co asi signalizuje pavědecký název konference?
   Podle mého názoru mezeru v dějepravě nahrazují Paměti Čestmíra Císaře (2. vydání 2005), což mi potvrdilo nejméně čtrnáct čtenářů této knihy z mého soukromokapitalistického vlastnictví již značně opotřebovaného výtisku. Nedávno se objevila na knižním trhu druhá velmi zajímavá kniha Lubomíra Štrougala JEŠTĚ PÁR ODPOVĚDÍ (nakladatelství Epocha, 2011), tj. odpovědí na »spršku dotazů« od pamětníků i nepamětníků na dobu »vlády jedné strany« i dobu politicko-ekonomického zvratu po r. 1989, o níž autor vydal své osobní svědectví v dřívější memoárové knize Paměti a úvahy (2009).
   Zajímavost »odpovědí« tkví v nečekané upřímnosti reakcí na palčivé otázky československé cesty k socialismu s jejími reformami, s úspěchy a krachy, s šancemi a prohrami, a to nejen z pera Lubomíra Štrougala, ale i z »odpovědí« Štrougalových ministrů: Ladislava Gerleho o strojírenství, hutnictví a exportu, Františka Langra o leteckém výzkumu a zahraničním obchodu, Vlastimila Ehrenbergra o problematice paliv a energetiky, Miroslava Tomana o zemědělství a také Františka Čuby o Agrokombinátu Slušovice - »předobrazu života a práce družstevníků a zaměstnanců v sociálně spravedlivé společnosti«, o exportní »jedničce«, obdivované ve světě, která ale »nikdy žádné peníze od státu nedostala«.
   V knize působí velmi živě nejen fakta, ale i propojení dílčích rozhovorů Lubomíra Štrougala na témata vyplývající z otázek čtenářů i vzpomínek jeho spolupracovníků (editoval Zdeněk Jirků). V kontrastu s dnešním stavem odbornosti vládců této země bije do očí (a do mysli) erudovanost, obrovské tvůrčí nasazení, věcnost, pragmatické jednání ku prospěchu státu, žádné ohánění se ideologií, umění vyhýbat se osobním střetům, umění manévrovat s nesmysly »shora«, tj. od Strany, znalost života »dole«, respektování zkušeností a znalostí jiných odborníků.
   Překvapením je i čtivá, srozumitelná a jadrná mluva. U inženýrů v oborech technickoekonomických specializací to nebývá běžný jev.
   Díky za knihu! Jako dar pro znovuobjevování socialismu s lidskou tváří – a s jakou jinou? – knihu kde mohu doporučuji a nakupuji mladším.

Autor: JANA VACKOVÁ


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)