O demokracii a lidech

   Pořady podobné TV hydeparku nebo jiné potlachy, nikoli však ty roztomilé u táboráku, ni potlachání v hospodě, zato ty odkoukané přímo z londýnského Hyde Parku, oblažují diváky téměř dnes a denně. Jeden rozdíl tu však je. Londýnská řečnická cvičení jsou určena klubku posluchačů, a ti se mohou i nemusí nechat přesvědčovat, častěji též ohlupovat, což tak jednoduché není pro diváky před českou právní i neprávní podobou hydeparku a před zraky statisíců. Jeden klad v tom pražském studiu oproti londýnskému zakouřenému vzduchu je námi vítán, a to ten, že k tomu slovnímu klání, hašteření i veřejnému lhaní mají šanci se přifařit samotní diváci-posluchači, až na to, že o jejich vstupu na obrazovku rozhoduje záhadný los. A tak mnoho účastníků „hajdu“ skončí v pouhém pohyblivém proudu textu nad hlavou pána diskutéra a moderátora pořadu.
   Tak se opět stalo. Pozván byl bývalý ministr, a ten určitě pamatoval doby dávné, až velmi dávné. Zpočátku se jevil jako člověk znalý právničiny, až v jednom místě se neudržel a vyhověl otázce pana redaktora, prohlásiv, že by tu jednu levicovou opoziční stranu už tenkrát zakázal, a ani dnes by se zřejmě o podobném kroku nedal moc přesvědčovat. Protože název té strany je dobře znám, zůstaňme zatím, jako že luštíme křížovku, a dejme luštiteli šanci ten název uhodnout. Budeme důslední a prozradíme aspoň povolání autora celé té rozsáhlé křížovky. K tajence se dopracujeme snadno. Jenže - to u křížovek platí - luštění se protáhne.
   Je to filosof i ekonom zároveň a navíc též znalec klasického práva. Dodejme, že bývá zvykem autora křížovky ponechat až dokonce v anonymitě. I v tomto případě dodržme onen úzus. Prozraďme alespoň, že náš slavný klasik, ač v jeho časech se křížovkářství teprve rodilo, sestavil tak rozsáhlou křížovkářskou verzi filosofie a ekonomie, že si s ní obránci a strůjci současného řádu neřádu nevědí rady, nicméně jejich vládnoucí třída a oni jako její ideoví průzračníci chtě nechtě a v celém našem světě přihrávají k jeho blížícímu se finále. Buď! Anebo spějeme k nevídanému třesku! Vždyť ani láska k jedné slečně netrvá věčně!
   Už se blížíme k tajence, kterou najdeme v seznamu rozluštěnek. Počáteční nápověda: „Evropou obchází strašidlo...“, a opakuji, prosím, nikoli pouze Evropou, ale již celým světem. To je prosím 164 let starý citát! Za ten se snad už dnes nezavírá! Volky nevolky, války neválky!
   To si možná i ten pan advokát z hydeparku stejně jako my uvědomuje. Jenže jeho sympatie k zákazům mu není nic platná, to ráčej, pane EX, při vašem vzdělání, citujme opět (jenže z jistého komika), pochopit, že kvantita se časem mění v kvalitu, vývoj v revoluci (nejen sametovou), ovšem již za dva tisíce let vyzkoušenou, prostě zákonitostem přírodním i společenským se nelze vyhnout, a to nemluvě o zákonitých rozporech pokroku proti zaostalosti a zániku. Kdyby tomu tak nebylo, tak by lidstvo vůbec nemohlo pokračovat kupředu, a to dějiny lidstva potvrzují na všech a po všech stránkách. Pokračujme tedy, my luštitelé nalevo, ve sporu s vámi, co jste napravo či veprostřed! Taková by měla být demokracie! Amen!

Autor: DALIMIL ZDEKOŠ


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)