Kýchání do sazí

   „Koho dnes zajímá poezie?“
   „Co že jste to přinesl? Básnickou sbírku? To jste se asi zbláznil. To dnes nikdo nekupuje.“
   „Poezie je mrtvá.“
   Určitě už vás tahle anebo podobně počastoval některý z osvícených nakladatelů či knihkupců. Jsou ve svých závěrech dokonce tak přesvědčiví, že tomu i sami začínáme věřit a už je svými rukopisy příliš neotravujeme. Píšeme dál, majíce jakési zvrácené nutkání, ale už snad ani nedoufáme, že by naše tvorba mohla někoho oslovit nebo učinit něčí život bohatší, lepší či příjemnější. Ale já jsem přesvědčená, že tomu tak není (komentář možných příčin si nechám na jindy).
   Prostřenictvím fb mě pozval novinář a básník Lukáš Trejbal na poeticko-hudební pořad Kýchání do sazí, který se konal v Nymburce 14. ledna v kavárně U Strejčka. Jednalo se o autorské čtení básníků a spisovatelů z Nymburka a okolí. Tento pořad koncipovaný jako autorské čtení pořádá tato „parta autorů“ již po deset let. Krom toho, že jsem strávila příjemný večer, jsem byla velmi překvapená hojnou účastí, takže jsem stále dokola počítala obecenstvo. Pořad trval přes čtyři hodiny, takže ani nejsem schopná vypočítat, kolik lidí se na akci vystřídalo, ale v sále, kde bys slyšel špendlík spadnout na zem, sedělo na 50 stálých posluchačů, většinou mladých lidí, kteří pozorně naslouchali a dobře se bavili. Sama jsem přišla pozdě a nezbylo na mne než místo ke stání.
   Hlavním duchem večera byl již zmíněný Lukáš Trejbal. Své texty představili také Pavel Zdražil, Ondřej Óňa Urbanec, Kristian Holan, Michal Plavec, Olga Havránková a Venca Herčík. Jedná se o jádro skupiny básníků soustředěných kolem webových stránek Kýchání do sazí: www.kychanidosazi.webnode.cz. O příjemnou hudbu se postarali skupina Lahoda a Richard Hanus.
   Tento web dává, jak jeho správci zdůrazňují: samozřejmě zadarmo, šanci publikovat svou poezii a prózu začínajícím nebo méně známým autorům. Stránka vznikla v Nymburce v okruhu neformální skupiny autorů místních i z okolí, kteří se už řadu let setkávají v pořadu s názvem Kýchání do sazí. Prostor však nabízí všem amatérským literátům bez ohledu na místo bydliště nebo věk. Již nyní si můžete na tomto webu přečíst tvorbu čtrnácti autorů z především Nymburska, ale i Prahy nebo Hradce Králové. Se svými literárními počiny se může připojit kdokoliv. Správci webu pouze upozorňují, že nepublikují díla evokující rasismus a xenofobii a díla vulgární.
   V sobotu večer jsem se přesvědčila, že upřímná tvorba své čtenáře, posluchače a diváky má a to i přes překážky, které dnes slovesnému umění neúnavně staví „neviditelná ruka trhu“. Zároveň je velmi potěšující, kolik lidí poezii píše, kolik lidí ji považuje za svůj přirozený způsob vyjadřování a kolik kvalitních tvůrců se téměř nepozorováno pohybuje mezi námi. Problém je v tom (spíš je to štěstí), že tržní pravidla prostě jinak působí na normální lidské mozky a úplně jinak na „yuppies“, kteří by rádi určovali obsah našich kapes i životů.

Autor: VĚRA KLONTZA-JAKLOVÁ


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)