Cirkusy jinak

   Kde jsou ty časy, kdy komedianti putovali od vesnice k vesnici a kdy Eduard Bass v roce 1941 vydal knihu Cirkus Humberto. Státní podnik Československé cirkusy a varieté pak tomuto kumštu dal kousek kultury. Vystoupení umělců muselo mít určitou kvalitu a výkon. Dokonce na každou štaci musel mít cirkus nový program.
   Dnes máme cirkusů mnoho. V loňském roce jen v Praze hostovalo devět cirkusů, což byl rekord, ale také to mělo vliv na návštěvnost v cirkusech - byla malá! Další rekord připisujeme na letošní rok. Ještě nikdy se nestalo, aby v únoru a v březnu byla Praha cirkusová.
   Nový směr nastolil Artur Kaiser ze společnosti Promo produkce, a.s. Tento bývalý dobrý artista, dnes generální ředitel společnosti, se postaral o to, aby návštěvníci do cirkusu chodili jako do divadla. Šapitó Cirkus Cirkus tomu nasvědčuje. Cirkus má samostatnou kavárnu, další občerstvení, zvlášť kuřárnu, šatnu a velice slušné WC. V šapitó se pohodlně sedí nikoliv na prknech, ale na židlích, uvnitř je teplo.
   Pan Kaiser navíc v tomto cirkusu začal u nás konat Mezinárodní artistický festival. Letos se konal již III. ročník, v kterém startovalo osm zemí a také Austrálie. Vystupují vesměs špičky tohoto kumštu, které se běžně u nás nevidí.
   Při programech bylo šapitó přeplněno, to se už také nevidí. Do síně slávy letos byli nominování Bohumil Janeček a Robert Štipka. Největší potlesk, a to ve stoje, si získala skupina Cassely z Německa, která vystupovala s koňmi a čtyřmi slony. Ti získali cenu odborné poroty a cenu novinářů. Ochuzena nebyla ani Česká republika, kterou reprezentovali Robert Lagron - ekvilibrista, a Duo Štauberti - akrobacie na perských tyčích. Oba získali také ocenění.
   V březnu k nám přijíždí Čínský národní cirkus. Jinak řečeno špičky cirkusového umění. Čínští kumštýři mají tradici přes 2000 let; nejprve tento kumšt patřil k císařské zábavě. Kdysi, již roku 200 př. n. l., tam vítali zahraniční hosty těmi nejlepšími akrobatickými představeními. Poté se toto umění začalo ukazovat i běžnému lidu. Čínští artisté nadstavují laťku umění velice vysoko. Celovečerní show u nás v Praze bude pro návštěvníky jistě velkým zážitkem.

Autor: MILAN GARNCARZ


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)