Tenkrát před sedmdesáti lety…

   Byl jsem sice v roce 1941 již tři roky na světě, ale teprve ve věku sedmnácti let - během soustředění atletické omladiny ze Sportovní školy Otakara Jandery v jihočeské Březnici – jsem poprvé poznal jméno trenéra Milana Ogouna. V čase 2. světové války byl se svým bratrem Lubošem nasazen na práci do Německa. Vždy na neděli se vraceli na území protektorátu a v tričku pražské Slavie vybíhali na atletický ovál. Právě z bytu v Dejvicích, kde přebývali společně s rodiči, měli v květnu 1942 vyrazit dva parašutisté spáchat atentát na říšského protektora R. Heydricha. Tenkrát nám o tom velice často vykládal.
   Po výcviku našich výsadkářů ve Skotsku Josef Gabčík a Jan Kubiš opustili palubu letounu Halifax v noci z 28. na 29. prosince 1941 a dopadli na zmrzlou půdu nedaleko středočeských Nehvizd. Na třetím padáku byl potřebný válečný materiál. Nebylo tehdy ani půl třetí ráno a jejich letoun před výsadkem dokonce dvakrát v mracích unikl německým stíhačkám.
   Stalo se tak před sedmdesáti lety a na místě seskoku dvojice pod krycím jménem Anthropoid dnes stojí pamětní kámen. Loňský 28. prosinec patřil v Nehvizdech připomínce této významné události, kterou oceňoval tehdejší svět bojující s rozpínavostí fašistického Německa.
   Při vzpomínkové slavnosti však nedošlo k seskoku parašutistů. Uskutečnily se jen přelety vrtulníku, z jehož paluby se měli k zemi snést parašutisté, neboť špatné počasí vyneslo konečný ortel. Buď jak buď, ale výsadkáři by však určitě dosedli do měkké oranice.
   Navzdory ošklivému počasí k pamětnímu kameni připomínajícímu dopad parašutistů dorazilo na tři stovky diváků. Již předtím ale proběhla v kostele pamětní mše a položení věnců k památníku parašutistů přímo v Nehvizdech. V dusné atmosféře protektorátu to byla jen souhra náhod, že tohle místo nenásledovalo tragický osud Lidic.
   Kousek od místa dopadu obou parašutistů stával malý zahradnický domek pana Sedláčka, kde výsadkáři ukryli své padáky. Stejně tak už neexistuje lom, kde prožili první noc, aby se později odtud vydali na nádraží do Mstětic, odkud odjeli navázat kontakty a připravovat se k odvážnému činu. Ten později světu připomenul, že Češi po podpisu potupné Mnichovské dohody nerezignovali vůči německé okupaci. Ke vzpomínce na výsadek skupiny Anthropoid se dostavil rovněž poslední žijící parašutista vysazený nad protektorátem armádní generál Jaroslav Krejčí.

Autor: FRANTIŠEK DOSTÁL


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)