Zlatá slova

   Republiku i zeměkouli obchází nový pojem: bezpečná většina. Matematici, filozofové, sociologové i další vědci dávají hlavy dohromady, aby dále rozvinuli definici, kterou tak přesně a jasné formuloval významný politik. Bezpečná většina je větší než nebezpečná většina. Jak navenek jednoduché, prosté a samozřejmé. Ale pouze navenek. Jinak by přece lidstvo už dávno tato slova objevilo, léta by je využívalo.
   Slova, která rozvířila hladinu stojatých vod, která se doslova roztekla po světě. Díky obrovské důvěře, které lidé v politiky mají, se o nich hovoří na úřadech, ve školách, na polích, při soustružení i dojení krav. Konečně, jásá pospolitý lid, máme hlavu, máme génia, kterého nám závidí svět. Slova, která budou mít více než čestné místo mezi nejslavnějšími citáty největších státníků. Vznikají už témata prvních vědeckých prací: Praha a bezpečná většina, Jak zabezpečit bezpečně bezpečnou většinu nebo Proč je ČR nositelem a proč EU selhala při tvorbě bezpečné většiny. Jen v jedné budově se objevilo povytažené obočí, že mluvit se mělo ne o bezpečné většině, nýbrž o většině bezpečné. Je to sice pravda, ale tato chybička nemůže zastínit velikost řečeného.
   Jen několik příkladů, jak bezpečná většina za velmi krátkou dobu ovlivnila náš život. Reportér se jednoho člověka u vesla hloupě ptal, co říká tomu, že na odborářské demonstraci bylo kolem 100 000 lidí. O čem to mluvíte, zněla odpověď, já znám pouze pojem bezpečná většina. Je nás v republice přes 10 milionů, takže nějakých sto tisíc je pod moji rozeznávací schopnost. Podobně tak těch pár důchodců, lidi postižených, dlouhodobě nezaměstnaných. V jejich případě jde o bezpečnou menšinu. Ukažte mi bezpečnou většinu, pak se budeme bavit.
   Na třídní schůzce, kde se sešli rodiče žáků z 5. B v obci Horní Dolní, se diskutovalo o tom, jestli děti mají nebo nemají jet na výlet. Někteří jednotlivci pod průhlednou záminkou, že prý nemají peníze, byli proti. Při hlasování se ukázalo, že tvoří 75 % přítomných. Zvedl se ale podnikatel A. B. a položil oprávněnou otázku: Jde, vážení, o bezpečnou většinu? Všichni zpozorněli. Vaše dítě, milý C, řekl podnikatel A. B, přece propadá, a váš syn, ano o vás mluvím, D., rovněž. E., pokud vím, má neomluvené dvě hodiny, a F. si při jednoduchém kotoulu zlomil ruku. Rodiče takových dětí nám přece nemohou diktovat své názory, uzavřel podnikatel, zaměstnávající ve své firmě většinu přítomných rodičů. Na zájezd se jelo.
   Nebuďme ale příliš skromní, nebuďme pouze lokální, pochlubme se. V nejmenované africké zemi dal dosavadní zarputilý vládce hlasovat o tom, jestli se stát má vrátit k demokracii. 90 procent obyvatelstva bylo pro. I vystoupil vládce v televizi a promluvil moudrá slova: Jde o většinu, ale položme si otázku, jaká je to většina? A já vám říkám, že je to většina nebezpečná, nebezpečná pro mne a mou rodinu. A proto platí, že bezpečná většina jsem já.
   I u nás v hospodě, kde pravidelně projednáváme nejdůležitější otázky, které se týkají našeho obvodu, města a vesmíru, jsme se zabývali slovy velkého politika. Ano, jejich vliv je nesporně pozitivní, je inspirující. Kdo z nás dosud váhal, jestli si dát ještě jedno nebo jít domů, nyní hlasuje takto: Pro co mluví tvá bezpečná většina? A bezpečná většina hlasuje jednomyslně, nelžu, je to rovných sto procent: Zůstaň.
   Denní spotřeba piva v hospodě se tak zvýšila o 34 procent. Koumák soused je toho názoru, že podobná situace může být i v jiných hospodách. Je tedy reální předpoklad, že zaměstnanost v důležitém oboru se podstatně zvýší, na základě čehož poroste i kupní síla obyvatelstva a náš hospodářský růst se zrychlí. Ano, tomu se říká účinnost, taková může být síla mluveného slova. Ostatně i naše hospoda se už jmenuje U bezpečné většiny.

Autor: zet


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)