Proměny kulturně-politického myšlení 60. let III
Jistou inspirací, při řešení současných, tedy dobových umělecko-estetických problémů 60. let, byly názory teoretiků předcházejících generací. Tak se například stala častým inspiračním zdrojem tvorba, ale i konkrétní životní postoje literárního teoretika, estetika Bedřicha Václavka.
Autor: VĚRA BERANOVÁ
Oneskorene, ale aktuálne
Šéfredaktor časopisu vojvodinských Slovákov (slovenskej menšiny v Srbsku) Hlas ľudu, básnik Michal Ďuga ma upozornil na publikáciu Dominika Hrodeka a kol. s názvom Slovanství ve středoevropském prostoru a s podtitulom Iluze, deziluze a realita (Libri, Praha 2004), ktorej existenciu som doteraz nezaznamenal.
Autor: PAVOL JANÍK
Ing. Vladimír Dlouhý (1953), „nejoblíbenější politik“
Člověk se nestačil po 17. listopadu 1989 divit, k jakým překvapivým lidským proměnám začalo na každém kroku docházet. Vzplanuly ohnivé vzpoury i mezi někdejšími kamarády. Několik dnů před tímto dnem jsem vešel spolu se svým redakčním kolegou Ing. Josefem Ondrouchem do restaurace Klubu novinářů v pražské Pařížské ulici.
Autor: ZDENĚK HRABICA
Mnohem víc, než název slibuje
Název knihy PŘÁTELÉ, TO SI POSLECHĚTE (nakladatelství Andrej Šťastný, Zvole u Prahy 2012) slibuje čtenářům víceméně rozmarné vyprávění, a to o to víc, že její autor Petr Ritter se ve stejném nakladatelství spolu se Zdeňkem Šťastným (s ním kdysi společnou knížkou debutoval a napsal řadu dalších) představil jako spoluautor humoristického románu Studovali práva (2010).
Autor: MILAN BLAHYNKA
Poučná kniha
Od roku 1945 bylo napsáno ve světě i u nás obrovské množství článků a knih na téma fašismus, takže se může snad i zdát, že tento jev je dokonale zmapovaný. Kniha Brendy Ralphové -Lewisové Hitlerova mládež, Hitlerjugend ve válce a míru
Autor: JOSEF BÍLEK
Zisky a ztráty Jiřího Stana
Novinář, reportér, prozaik a satirik Jiří Stano, mj. spoluzakladatel Unie českých spisovatelů, patří k nestorům české literatury (nar. 1926 v Ostravě) a je čtenářům sdostatek znám. Jeho poslední knížka, kterou opatřil názvem-nenázvem, tedy KNÍŽKA BEZ NÁZVU (Futura Praha 2011, ilustroval Milan Stano, 113 str.) nese podtitul Epigramy a satirická próza z let 1990-2011.
Autor: ALEXEJ MIKULÁŠEK
Svoboda nebo Svoboda?
Frau Farbissina v souvislosti s oslavami výročí Pražského povstání vykládala něco o svobodě. Něco v tom smyslu, že ji musíme (svobodu) chránit, a tak. Co tím měla na mysli? Těžko říci, neboť žijeme v zemi, kde má ve zneužití jak slova svoboda, tak osob jménem Svoboda staletou tradici.
Autor: JAN KRISTEK
A svět je jenom jeden
„Proč já nevařím na Hradě, proč, protože nemám hvězdu,“ rozčilovala se v Josefově Dole uprostřed kuchyně teta Etela a pravou dlaní se bila do prsou, zrovna na to místo, kde máme srdce.
Autor: EVA FRANTINOVÁ
Nikomu nic nedlužím
Zahřmí vždy nečekaně a shůry. Ministr přes státní kasu je prý pravý křesťan. Vždyť se také objevil v letním dusnu na Velehradě. Jako křesťan však pro urážení a facku nechodívá daleko a navíc zvěstoval tuzemské populaci informaci, že každý z nás dluží do státní kasy 156 tisíc korun a vypadá to tak, že částka bude narůstat.
Autor: FRANTIŠEK DOSTÁL
Nová kytice českých pohádek
Jak šetrný Petřík chudým bral a bohatým dával.
Autor: ZDENĚK HRADECKÝ
POEZIE
DUŠAN SPÁČIL, TAŤÁNA KRÁLOVÁ