Odvrácená strana Edvarda Beneše
Nakladatelství BVD (Praha, 2010) vydalo knihu Karla Novotného a Zlaty Kufnerové ČLOVĚK BENEŠ. Autoři si ve svém „dokumentárním pásmu“ vytyčili cíl: zbavit Benešovu postavu státnického bronzu a předvést ho coby lidskou bytost z masa a kostí. Záměr kupodivu dosti obtížný, protože prezident byl vskutku muž zvláštního ražení a životopiscům svoji „citovou rehabilitaci“ nikterak neusnadnil.
Autor: KAREL SÝS
Zfackovaný nebo pohlazený?
Dočetl jsem poslední knihu jednoho z nejplodnějších českých spisovatelů Josefa Fraise FACKOVACÍ ANDĚLÉ (Petrklíč, Praha 2012).
Autor: ZDENĚK HRABICA
Kalvárie po básnicku
V rozhovoru s Břetislavem Kotyzou (Pozitivní noviny 29. 10. 2008) Vladimír Stibor řekl, že tvůrčí sny se nemají prozrazovat. Nazdáváme se ovšem, že tvůrce propadlý slovesnému kumštu nakonec vyjeví každý svůj sen – přece vydanou knihou.
Autor: MIROSLAV VEJLUPEK
Pod trnovníkem snu
Zita Malaníková (1972 ve Zlíně) debutovala sbírkou Hledání modrého květu (Alisa 2008, společně s Liborem Liškou) a byla čtenáři přijata s pochopením, pozitivně. Její nová básnická kniha nazvaná PUTOVÁNÍ ZA OÁZOU (Balt-East Praha, 2012, ilustrovala Markéta Kejzlarová, 112 str.) má už dnes aspirace na podobné přijetí.
Autor: ALEXEJ MIKULÁŠEK
Spravedlnost přijde draho
Demokracie se chlubí oddělením moci zákonodárné od výkonné a soudní. Každý resort má své vymezené pravomoci, nesmí „lézt druhému do zelí“, sjednocují se jen ústavou.
Autor: KAREL RETTER
„Přínosy“ TElevizního vysílání
Při poslechu televizních pořadů a zejména zpráv si posluchač neobyčejně snadno rozšiřuje svou slovní zásobu: napadají jej často výrazy, o nichž ani netuší, že je zná.
Autor: ZDENĚK HRADECKÝ
Zomrel americký vydavateľ Ladislaus J. Bolchazy
Americký vydavateľ slovenského pôvodu Ladislaus J. Bolchazy zomrel 28. 7. 2012 vo veku 75 rokov. Úzko spolupracoval aj so Spolkom slovenských spisovateľov, čoho výsledkom sú dva významné edičné projekty:
Autor: PAVOL JANÍK
Kalousek jde po chudině už od Lipan
Ano, přiznal se k tomu v interview pro sobotní Právo slovy, že v bitvě u Lipan v květnu 1434 jsme to my neprohráli, ale vyhráli. Tím „my“ myslel samozřejmě vítěze tehdejší bitvy, čili panskou jednotu, sebe, a též nás všechny Čechy, a ani se nás nezeptal, jestli se my na to započítání mezi pány vůbec cítíme.
Autor: LUBOMÍR MAN
Otevřený dopis
Vážení vašnostové, my, důchodci z ulice Václava Havla, dříve Klementa Gottwalda, ještě dříve Edvarda Beneše, ještě dříve K. H. Franka, ještě dříve T. G. Masaryka vám chceme poděkovat a ujistit vás, že určitě i v příštích volbách získáte naše hlasy, neboť vaše promyšlená politika nám hodně vylepšuje život.
Na zmrzlině s Gerontem aneb Co, u čerta, chtěl na té galéře?
Na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století fungoval tandem Josef Starý (tajemník) a Josef Poláček (kulturní referent) na národním výboru v České Lípě v zásobování města kvalitní kulturou jako dobře promazaný stroj.
Autor: ZDENEK STEHLÍK
Za Michaelem Marčákem
Malíř Michael Marčák 12. července 2012 spáchal sebevraždu
Autor: PETR ŽANTOVSKÝ
Co politici nevědí
Základním problémem,
kterým člověk žije,
je ten, čeho je mu třeba.
Autor: JIŘÍ STANO