Hodinky Jaroslava Haška ukazují za pět minut dvanáct!

   Výstavu, reprezentující sbírkový fond a fenomény Havlíčkobrodska, uspořádala Kancelář Senátu s Muzeem Vysočiny v Havlíčkově Brodě pro veřejnost v pražské výstavní síni Senátu, horní komory Parlamentu ČR ve Valdštejnském paláci.
   Na výstavě jsou k vidění díla žijících i již zesnulých tvůrců, jako jsou básník a grafik Bohuslav Reynek a jeho syn Daniel, sochař Radomír Dvořák, sochař a tvůrce sklářských plastik Jan Exnar, literární osobnosti Karel Havlíček Borovský a Jaroslav Hašek, zakladatelka havlíčkobrodského gymnázia Kateřina Barbora Kobzinová, gymnázia, na němž studovali hudební skladatel Bedřich Smetana a novinář K. H. Borovský. A také kostra brodské smrti s kosou – Hnát, opředená v kraji zajímavou pověstí. Hnát podle ní měl zradit občany Brodu a otevřít jejich jihlavským protivníkům městskou bránu k vniknutí do Brodu a k jeho dobytí. Socha Hnáta je umístěna ve výklenku na staré havlíčkobrodské radnici, drží v ruce zvonek, jímž cinká každou čtvrt, půl, tři čtvrtě a celou hodinu právě ve chvíli, když odbíjejí na věži radniční hodiny.
   Návštěvníci výstavy se také mohou seznámit se zajímavými exponáty ze sbírek. Jsou tady kupříkladu kancionál Pavla Mělnického, Panna Maria Immaculata, archeologické nálezy, a jsou též zpodobněny charakteristické rysy Havlíčkobrodska: sklářství, kamenictví, bramborářství a lední hokej, v němž vynikali českoslovenští reprezentanti bratři Jaroslav a Jiří Holíkové nebo Jan Suchý, kteří proslavili ve sportovním ve světě naši zemi a oddílové barvy Dukly Jihlava.
   Výstavou při jejím otevření provedl první hosty se zasvěceným výkladem ředitel Muzea Vysočiny Jiří Jedlička. Poukázal přitom na příznivý obrat Sklárny Bohemia ve Světlé nad Sázavou, která se ocitla v hospodářském úpadku, ale přesto se dokázala opět pozvednout na výsluní, když důvtipně přešla na jiný sortiment s převládající strojní výrobou. Nyní Bohemia produkuje kolem stovky tun skloviny denně. Namísto olovnatého křišťálu vyrábí sodnodraselné sklo, po kterém je na trhu poptávka.
   Oči návštěvníků se zahledí se zalíbením zejména do vitríny, v níž jsou vystaveny osobní věci spisovatele Jaroslava Haška, autora světově proslulého humoristického a protiválečného díla Osudy dobrého vojáka Švejka, jehož značnou část napsal v Lipnici nad Sázavou, malebném koutě Vysočiny. Ve vitríně je uložen vysoký pár Haškových bot podobný plstěným válenkám do zimní nepohody, dopisní obálka s jeho jménem a lipnickou adresou, a také kapesní hodinky - cibule, na nichž ručičky ukazují za pět minut dvanáct! Jak příznačné a symbolické pro naši dnešní dobu, kdy se česká společnost zmítá v mravní a hospodářské krizi.
   Na zahájení výstavy byl přítomen rovněž Richard Hašek, vnuk Jaroslava Haška, který na konec dubna 2013 spoluorganizuje odhalení velké žulové hlavy svého dědečka u Lipnice nad Sázavou při příležitosti jeho 130. nedožitých narozenin.

Autor: JAN JELÍNEK


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)