Na ostří pera s Milanem Syručkem

   Dnes již nestor české žurnalistiky, PhDr. Milan Syruček (1932), dlouholetý redaktor deníku Mladá fronta, po svém nedávném knižním titulu Je třeba se bát Ruska, zalistoval nyní skutečně pěkně od podlahy ve své paměti. Po nejrůznějších osobně prožitých okamžicích své pětašedesátileté novinářské kariéry dal na knižní trh nový titul NA OSTŘÍ PERA (Nakladatelství Epocha 2012), se skvělými ilustracemi Richarda Böhnela a s bezpočtem fotografií a dokumentů. Milan Syruček díky svým jazykovým znalostem, především francouzštině a ruštině, ale i díky své neskrývané odvaze být u všeho, kde se něco šustne, dokázal nyní vydat svědectví o době, v jaké působil. Ovládá dokonale první zásadu pragmatismu: umět se připomenout v pravou chvíli. Vždyť bez ní nemůže žádný opravdový novinář existovat, a bez ní nemůže být ani korunován na krále své profese. Syruček se vždy umí - včera i dneska - opřít o osobnosti, které jsou velmi často na výsluní doby.
   Leckdy jsem si uvědomoval, že být mnohým těmto osobnostem nablízku (ne pro každou osobnost je toto zařazení na místě) může být docela užitečné. A ne pro každého člověka z novinářské branže právě přijatelné. Ale u Syručka, což je zajímavé, je vcelku, pro jeho tón psaní i myšlení, snesitelné!
   Snad i proto sám nikdy nezažil a dodneška nezažívá tolik příkoří, které vždy po změnách režimů potkalo a potkává značnou část českých novinářů. Syruček pokaždé suma sumárum přestál, nebyl nikdy totálně zničen ani zlikvidován. To je pro novináře ve své podstatě moc důležité, zejména při bilancích, při návratech i při přeskocích.
   To mohu odpovědně potvrdit, neboť jsem s Milanem Syručkem byl jako jeho kolega na Kubě (mládežnický festival, červenec 1979) i na Maltě (setkání Gorbačov - Bush, prosinec 1989) a pokaždé šlo na obou teritoriích o zkušenosti k nezaplacení. Tenkrát jsem ještě nevěděl, že zkušený reportér musí vedle pravdy ovládnout i jisté řemeslné blafování a musí mít velký nadhled nad jednotlivostmi. V jednom mi však svědectví velmi zkušeného novináře a někdejšího kolegy Milana Syručka vyhovuje. Oba se znalostí poměrů zhruba stejně vzhlížíme ke slovanskému Rusku, předtím k Sovětskému svazu, se všemi klady a zápory doby. K poznání, kterým nás oba život obdařil, jsme dospívali zhruba stejně nebo podobně.
   I proto jsem novou Syručkovu knihu přečetl doslova jedním dechem, zvláště jeho toulky Zakarpatím, putování za zavátými osudy Čechů, zajímaly mne i Milanovy podnikatelské aktivity na Ukrajině po roce 1990. Jeho pohled na Vietnam.
   Lišíme se však v obrazu na situaci v deníku Mladá fronta v dramatických dnech a v pohledu na období a osoby ve víru těchto událostí, které následovalo zejména po 21. 8. 1968 a jistě i v pohledu na vývoj v Mladé frontě po 17. 11. 1989, ale zcela určitě i v obrozených Hospodářských novinách.
   Snad v tomto směru je polehčující pro autora nové knihy Na ostří pera jeho poctivé přiznání: „Do politiky jsem nikdy nedělal, jen jsem o ní psal. Jsou mi cizí její zákruty a tak zůstanu jen u popisu toho, co jsem s politiky zažil.“
   V tom je ale jádro pudla Syručkova přístupu, že ho skoro nikdy netrefilo to, co postihlo jiné. Že mu i díky tomu téměř nikdy nikdo jeho „ostré pero“ z ruky nevyrazil.
   Jsem rád, že tato nová kniha v naší době z pera Milana Syručka vyšla; snad to není jeho poslední slovo k událostem, jichž byl aktérem a přímým svědkem.
   To, že zatím nenapsal zdaleka všechno, to já sám vím o Milanu Syručkovi nejméně na sto procent.

Autor: ZDENĚK HRABICA


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)