Navzdory řádění vandalů

   Mezi Opavou a Ostravou, na jižním okraji Háje ve Slezsku, leží kopec Ostrá hůrka (315 m n. m.), tradiční místo velkých shromáždění českých obyvatel Slezska. První z nich se konalo ještě v Rakouském Slezsku 12. září 1869 za účasti asi 15 tisíc. Už 22. září 1918 pak zde byl vysloven požadavek na vznik společného státu Čechů a Slováků. V roce 1929 byl na Ostré hůrce odhalen monumentální Památník slezského odboje proti germanizaci. Vydržel bohužel jen do prosince 1938, kdy se jej až na druhý pokus podařilo německým okupantům vyhodit do vzduchu.
   V dubnu 1945 německá armáda kopcovitý terén i podzemí první československé tvrze Smolkov využila při Ostravsko-opavské operaci Rudé armády a československé armády. Důsledkem byly velké ztráty obou bojujících stran. Na území silně zničené obce padlo 876 rudoarmějců, asi 500 německých vojáků a zahynulo 42 obyvatel.
   Přesto se již v září 1945 na Ostré hůrce uskutečnil stotisícový tábor lidu a byl položen základní kámen nového památníku. Ten se podařilo odhalit až 21. září 1969. V roce 1993 u něj umístili pamětní desku všem padlým slezským vlastencům u příležitosti 50. výročí popravy vedoucích Obrany Slezska – jedné z prvních velkých odbojových organizací v ČSR, vzniklé v Hlavnici 12. listopadu 1938.
   V dubnu a červnu roku 2011 se Památník slezského odboje stal cílem současných vandalů. Nejdříve odcizili velký bronzový reliéf z roku 1945 a pak i slezskou orlici z pylonu ve výši 6 metrů. Obec krátce nato vyhlásila veřejnou sbírku na obnovu památníku a pomohl též Moravskoslezský kraj. Ve spolupráci s akademickým sochařem Miroslavem Rybičkou se podařilo zhotovit čtyři pokovené plastové repliky reliéfů i orlice. Za účasti několik set občanů různých generací, pamětníků i odbojářů a jejich příbuzných byl opravený památník odhalen starostou Háje ve Slezsku Karlem Palovským a akademickým sochařem Miroslavem Rybičkou 17. listopadu 2012.
   Ostrá hůrka je již léta místem zájezdů odbojářů i studentů různých škol. Za dobrého počasí nabízí také krásný výhled na sever, odkud se museli těžce nekrytým terénem probíjet osvoboditelé i přes linii bývalého československého stálého opevnění.

Autor: bo


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)