Čtenářská anketa Unie českých spisovatelů


   1. Proč skončil socialismus?
   Podle mě skončil jen sovětský model – skandinávský model, pokud vím, se drží dobře. Na Islandu si dokonce chladnokrevní Vikingové horkokrevně poradili s banksterským finančním upírem. A indiáni v Latinské Americe zatím úspěšně hledají vlastní model.

    2. Myslíte, že kapitalismus se už přežil?
   Systém založený na předpokladu, že množina soukromých egoismů vyprodukuje společné blaho, mi připadá naprosto blouznivý. Při rozumném respektování pravidel včetně lidských práv může takový systém nějakou dobu fungovat, ale nakonec to vždycky skončí orwellizací ve stylu románu 1984. Lidé si budou muset vybrat: buď kapitalismus, nebo demokracie.

   3. Jak by měl vypadat nový společenský řád?
   Měl by vycházet z principů francouzské revoluce: svoboda – rovnost – bratrství. Možná to zní naivně, ale nic lepšího lidé nevymysleli. Nebo ano?

   4. Co je nutné, abychom jako stát byli suverénní a zachovali si národního ducha?
   Úplně by stačilo kulturu postavit naroveň ekonomice, anebo raději nad ekonomiku. Aby o strategických záležitostech, které se týkají všech občanů, nerozhodovali jednostranně vzdělaní manažeři, ale důvěryhodné osobnosti se zkušenostmi a rozhledem, bez vazeb na mafiánské struktury.

   5. Dělá náš stát kulturní politiku?
   Ne. Rozdat pár grantů není kulturní politika. Kdyby ministerstvo kultury nemělo za úkol připravit církevní restituce, už bychom neměli ani to ministerstvo. Tato vláda usilovně pracuje na tom, aby se Česko zařadilo mezi montovny s levnou pracovní silou. Takže hájit a rozvíjet českou kulturu, to už se téměř rovná občanské neposlušnosti.

   JIŘÍ ŽÁČEK, básník (1945)


Autor: JIŘÍ ŽÁČEK


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)