Čtenářská anketa Unie českých spisovatelů


   1. Proč skončil socialismus?
   Z mého hlediska člověka, který u nás socialismu fandil a podporoval ho, to bylo jednoznačně z důvodu velmi silně omezeného cestování, které mladým chybělo. Dále pozdní povolení podnikat v mnoha oborech, mimo vlakové a autobusové dopravy (kde si stát měl podržet prioritu, protože dnes je mnoho obcí bez jakéhokoliv spojení). Přílišná politická závislost na SSSR. A v neposlední řadě zbytečné pronásledování disidentů, kteří získávali vliv právě tím, že byli zavíráni (bydlel jsem v blízkosti  L. Lise, pracoval u mého otce, lesníka) a zahraniční sdělovací prostředky měly o čem psát. Stát si jich neměl všímat, jako nedávno Sládka, dnes o něm není slyšet.

   2. Myslíte, že kapitalismus se už přežil?
   Myslím, že ne, bude ještě velmi dlouho  trvat. Dokud budou hlavní modlou peníze, nelze nic změnit. Vždyť i zdraví, nejdůležitější v životě, je už dnes jen otázkou peněz. Kdo to může nejvíc ovlivnit, jsou mladí, ale ti raději demonstrují proti volbám v krajích, podnikají vše, aby byl zvolen za prezidenta člověk, který jim ve vládě připravuje nevalnou budoucnost.

   3. Jak by měl vypadat nový společenský řád?
   Z toho, co jsem v životě zažil, by to byl idealismus, ale to není možné. Takže nevím.

   4. Co je nutné, abychom jako stát byli suverénní  a zachovali si národního ducha?
   Nebýt v NATO, nezávislost nejen na USA, vojensky nikde nezasahovat, spolupracovat se všemi státy a nikoho nepoučovat. A neutralita není možná, viz Rakousko, Švýcarsko.

   5. Dělá náš stát kulturní politiku?
   Jaká kulturní politika, když rozhodující jsou peníze? A ty dává stát jen „loajálním“ a ještě málo. Dokonce jeden ministr chtěl ministerstvo kultury zrušit. 

   VLASTIMIL RATAJ, plánovač (1949)

Autor: VLASTIMIL RATAJ


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)