Čtenářská anketa Unie českých spisovatelů


   1. Proč skončil socialismus?
   Jestli vůbec někdy začal… Proč skončil minulý režim? Neměl zvládnutou práci s veřejností. Snažil se přimět, místo aby oblbnul. Ale doopravdy… se socialismem jsem původně skoncovala už v dětství, protože se potutlávaly zločiny padesátých let. Ve škole to přeběhli polomlčením. Kult osobnosti a dejte pokoj, o tom se nemluví. Po autorech se to téma mělo žádat! A opravdu poctivě zpracované. Měli nám ze škol, z divadel a z knížek cpát do hlav, že to byly zločiny, i když tedy v určité geopolitické situaci… Pomník Miladě Horákové a pionýři ve vhodném datu na čestnou stráž! Pak by Svobodná Evropa neměla co vysvětlovat. A to už nemluvím o tom, co jsme viděli zblízka v sedmdesátých letech, co se nemělo dít. Kdo by takový režim hájil?!
   Proč skončil socialismus? Protože ještě neumíme cestovat časem. Kdybychom si byli mohli nezávazně, na zkoušku, zažít pár let našeho nynějšího dneška…

   2. Myslíte, že kapitalismus se už přežil?
   Nemyslí si to lidé, u kterých jde na dračku. Jinak ano, problémy současného světa jsou v něm neřešitelné.

   3. Jak by měl vypadat nový společenský řád?
   Ideálně. S čímkoli jiným děti brzy skoncují…

   4. Co je nutné, abychom jako stát byli suverénní a zachovali si národního ducha?
   Zjistit, co to je. Kdo je lid, který obývá hranice státu s nevžitým názvem. Jakýkoliv název (lidu či státu) vždy nejméně čtvrtinu zmíněného lidu hluboce urazí. Jestli někdo ví, kdo je zdejší národ, pak zbývá problém, jakého má ducha. Je skrytý v jazyce? Pak je to v suchu, Czenglish si vzít nedáme! Evropská unie nás také neuvláčí, dokud dokážeme zjistit, co chce Amerika a neodkladně to vyplnit. I vnitřní politika je v pohodě. My si svůj Divoký západ uhájíme!

   5. Dělá náš stát kulturní politiku?
   Cože?

   EVA EISELTOVÁ, knihovnice (1954)

Autor: EVA EISELTOVÁ


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)