Slovenský filmový ústav (SFÚ) v Bratislavě se letos v dobré kondici dožívá padesátých narozenin. Vznikl 1. dubna 1963 a záhy se stal součástí Československého filmového ústavu, zcela samostatný je opět od roku 1991. Důležitý pro něj byl i rok 2001, kdy se stal členem FIAF – Mezinárodní federace filmových archivů. Na Slovensku nemá větší konkurenci, rozsah jeho zájmů zahrnuje celou oblast slovenské a částečně i zahraniční kinematografie, které se věnuje v různých aspektech. Vedle toho archivuje filmová a jiná audiovizuální díla i cenné dokumenty, které zpřístupňuje veřejnosti pomocí tiskových dokumentačních materiálů a dalšími veřejnými aktivitami.
Mnohé z činností SFÚ upravuje zákon; z toho logicky vyplývá, že působí jako státní instituce, na kterou jsou kladeny značné nároky, plynoucí z nutnosti chránit celou bohatou a unikátní sbírku slovenských filmů z téměř stoletého vývoje kinematografie. Jde o nezpochybnitelné kulturní dědictví, které pomáhá propojovat současnost se zázemím bohaté historie.
Důležitou součástí SFÚ je oddělení dokumentace a knihovnických služeb, které uchovává a zpracovává listinné, fotografické a výtvarné materiály vztahující se k historii slovenského filmu, jež započala roku 1921 filmem Jánošík a zatím obsáhla asi 370 celovečerních filmů. V knihovním fondu jsou shromážděny knihy a časopisy, ale též filmové scénáře, diplomové práce či vysokoškolská skripta. Lze tu vyhledat i množství materiálů o slovenských a zahraničních filmových tvůrcích, ale i o slovenských, případně mezinárodních filmových festivalech a dalších akcích.
Slovenský filmový ústav tak představuje rozsáhlé a kvalitní zázemí pro tvorbu mnoha publikací odborného či jen dokumentačního charakteru. Namátkou uveďme třeba přehled Slovenské dlhometrážné filmy připravený Štefanem Vraštiakem, kde je představena celá hraná tvorba od roku 1921, a to jednak v historickém sledu, ale i podle jednotlivých režisérů. Cenný je i soupis faktů a událostí od roku 1896, kdy se v Bratislavě uskutečnila první filmová představení, až do současnosti.
Ústav pravidelně vydává katalog Slovenské filmy, který je zasvěceným průvodcem veškerou audiovizuální tvorbou, tedy slovenským hraným i dokumentárním celovečerním filmem, produkcí animovanou a také krátkometrážními projekty. Čtenář v publikaci najde i přehled festivalových ocenění, rozsáhlý adresář i zajímavé statistické přehledy.
Převážně studijním účelům slouží Mediatéka SFÚ, umožňující zájemcům studovat cenná díla z historie slovenské kinematografie. A je také dobré připomenout, že SFÚ ve spolupráci s deníkem SME založil DVD edici, která zpřístupňuje hodnotné slovenské filmy minulosti. Šlo např. o snímky z 60., 70. a 80. let. Nedávno vyšla i edice filmů z let čtyřicátých a padesátých, mezi nimi například Bielikův Kapitán Dabač, Lackův film Šťastie príde v neďelu či Rodná zem Jozefa Macha. I řada dalších vydaných DVD titulů doprovázených vždy informativní tištěnou přílohou potvrzuje prospěšnost a nezaměnitelnost instituce, kterou se za dlouhých padesát let Slovenský filmový ústav stal.
Autor: VLADIMÍR KOLÁR
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |