1. Proč skončil socialismus?
Socialismus skončil proto, že protistrana měla k jeho likvidaci potřebné prostředky. Především finanční. Dále částečně díky chybám těch, kteří jej měli řídit a prosazovat jeho principy. Je to téma na mnoho stran, samozřejmě by se lépe odpovídalo na otázku, proč skončil socialismus v Československu.
2. Myslíte, že kapitalismus se už přežil?
Kapitalismus se jako řád prakticky přežil už založením prvního socialistického státu, který zajistil lidem jejich základní potřeby.
3. Jak by měl vypadat nový společenský řád?
Nový společenský řád by měl vypadat jako minulý československý socialismus s lepším zohledněním materiálních i duchovních potřeb občana. Kupř. s lepším zásobováním spotřebním zbožím, větší možností seberealizace jednotlivce (malé a střední podnikání), možností cestovat kamkoliv, omezením cenzury (přestože hovořit o cenzuře koncem 80. let snad ani nemá cenu).
4. Co je nutné, abychom jako stát byli suverénní a zachovali si národního ducha?
Především je nutné, abychom si uvědomili svou národní příslušnost a národní hrdost v návaznostech na dějiny a tradice nejen naší země, ale i nám blízkých států slovanských národů. V tomto duchu vychovávat a vzdělávat mladou generaci a působit v tomto směru na občany v oblasti kultury. Abychom byli suverénní i po stránce hospodářské, je nutné vrátit se k hospodářství socialismu 70. a 80. let s jeho výše namátkou nastíněnými vylepšeními. Pak by se lépe jednalo a vyjednávalo na mezinárodní úrovni. Nutné je ovšem i pohnat k odpovědnosti jedince, kteří současný společenský a hospodářský marast způsobili. Byť jen pro výstrahu těm, kterým bude v budoucnu správa věcí veřejných svěřena.
5. Dělá náš stát kulturní politiku?
Všeobecně omezeně. Spíš bych řekl, že stát dělá kulturu s opačným matematickým znamínkem. Pohádkově dnes působí tvrzení, že v oblasti kultury jsme do r. 1990 byli v Československu ve stadiu komunismu: vždyť lístky na koncerty, divadelní představení a jiné kulturní akce (ale i některé dovolené a tábory pro děti) se skutečně rozdávaly podle potřeb občanů prostřednictvím tehdejších odborů zadarmo nebo za cenu „točené zmrzliny“.
ZDENĚK NAGOVSKÝ, předseda OV KSČM Prahy 8 (1966)
Autor: ZDENĚK NAGOVSKÝ
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen (ISSN 1210-1494)