Dne 12. února 1933 se v Novém Městě nad Metují narodil přední český grafik Vladimír Suchánek. K významnému životnímu jubileu uspořádala Správa Pražského hradu a Kabinet české grafiky v Císařské konírně Pražského hradu reprezentativní přehlídku jeho výtvarného díla.
Múzicky talentovaný umělec spjatý po desetiletí jako klarinetista s proslulou hudební skupinou výtvarníků Grafičanka po dvouletém studiu výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde byli jeho učiteli mj. Cyril Bouda a Karel Lidický, přestoupil na grafickou speciálku profesora Vladimíra Silovského na Akademii výtvarných umění v Praze, kterou absolvoval v r. 1960.
Od studentských let se Suchánek intenzívně věnoval kresbě a grafické tvorbě věren předsevzaté zásadě „ani den bez čárky“. Výstava nazvaná MELANCHOLICKÁ ULITA retrospektivně zachycuje jednotlivé etapy jeho tvorby. Úvodní část figurálních a krajinných kreslených studií udivuje precizností výrazu a smyslem pro charakteristický detail zejména v portrétech a v zachycení dnes již zmizelých melancholických zákoutích pražské periférie.
V šesti desetiletích profesionální tvorby vyzkoušel množství grafických technik, které zmíněná výstava prezentuje. Věnoval se strukturální grafice, monotypům, především však tvorbě figurální.
Dominantní v Suchánkově grafice jsou jeho litografie. S řemeslnou poctivostí, s níž si opracovává litografický kámen a připravuje vlastní tisk i vícebarevných artefaktů, vznikají grafické listy, které jsou ozdobou českého grafického umění. V duchu názvu výstavy převažují něžné lyrické představy oživené v cyklech Mateřství, Dětský cyklus a mnohočetných předvedeních ženské krásy.
Suchánek je rovněž mistrem volné tvorby, kterou reprezentují ukázky jeho exlibris a výtvarného doprovodu bibliofilských tisků. V exlibris, kterých vytvořil na 400, upoutává jejich vtipnost a něžná erotika.
Výsledkem tvůrcova vyzrálého období je dvanáct barevných litografií, které jsou poctou významným umělcům blízkým umělcově srdci (např. F. Kafkovi, R. M. Rilkovi, F. Tichému, J. Kolářovi, V. Komárkovi). Autor v nich dokázal s dokonalou znalostí jejich díla a duchovního ustrojení vyjádřit výtvarným samoznakem podstatu jejich tvorby.
K bilanci Suchánkova tvůrčího úsilí patří 158 samostatných výstav v České republice i v zahraničí, více jak třicet významných ocenění, včetně státního vyznamenání Medailí za zásluhy v oblasti umění, předsednictví Sdružení českých umělců grafiků Hollar i členství v Evropské akademii věd a umění v Salcburku.
Výstava Vladimír Suchánek Melancholická ulita, koncipovaná kurátorem Filipem Wittlichem a samotným autorem, výběrem exponátů, výstižnými doprovodnými texty i působivým fotografickým panelem přibližujícím skromného a družného autora v jeho „života běhu“, patří k vrcholům letošní výstavní sezóny.
Autor: VLASTISLAV HNÍZDO
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |