Čtenářská anketa Unie českých spisovatelů


   1. Proč skončil socialismus?
   Podle mne socialismus neskončil. Skončil pouze v Evropě, a to proto, že se proti němu spikly všechny bohaté kapitalistické státy světa. Ty nyní prožívají krizi, která se bude dále prohlubovat.

   2. Myslíte, že kapitalismus se už přežil?
   Kapitalismus se přežil a není schopen vyřešit celosvětové problémy. Nemůže vyřešit hladomory v afrických a dalších zemích v Asii a Latinské Americe. Jen bude stále růst rozdíl mezi bohatými a chudými zeměmi a lidmi.

   3. Jak by měl vypadat nový společenský řád?
   Nový společenský řád musí vzniknout v převážné části světa, nejlépe na celém světě najednou, nebo v krátkém časovém úseku. Měl by to být demokratický socialismus, v kterém by existovalo státní, družstevní i soukromé vlastnictví výrobních prostředků a kde by odměňování pracovníků bylo prováděno na základě vykonávané práce a jejího významu pro společnost.

   4. Co je nutné, abychom jako stát byli suverénní a zachovali si národního ducha?
   Je toho jistě více, ale z hlediska kultury je nutné, aby stát prováděl takovou kulturní politiku, která by zachovávala vše, co náš národ na poli kultury vytvořil ve všech oblastech kulturní tvorby. Aby vhodně prezentoval vše dobré a podnětné, co je v současné době vytvářeno, aby podporoval taková díla, která ukazují tvořivého ducha našeho národa.

   5. Dělá náš stát kulturní politiku?
   Dělá kulturní politiku, která nepodporuje národní kulturu, nepodporuje literaturu, film, výtvarnictví, architekturu ani hudbu, jež sama o sobě má ve světě dobrý zvuk.
   Stát by měl díla, která jsou svébytná a dýchá z nich češství a lidskost, podporovat i vhodnými granty. Náš stát tedy dobrou kulturní politiku nedělá.

   JIŘÍ KNOPP, vojenský zeměměřič (1934)

Autor: JIŘÍ KNOPP


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)