O české národní identitě, je-li jaká…
Celými tisíciletými dějinami našeho národa proniká úsilí o ustavení, udržení a rozvoj státu. Vytváří se lidské dílo, inspirované vyššími cíli, než je pouhá existence národního společenství. Ta sama nestačí.
Autor: STANISLAV KUČEROVÁ
O výročí Rychlých šípů a cosi o Foglarovi k tomu
Předpokládám, že jen málokterá média u nás přehlédnou blížící se patnácté výročí úmrtí spisovatele Jaroslava Foglara (zemřel 23. 1. 1999), ale nebýt ojedinělého článku Petra Nečady v Magazínu Mf Dnes (12. 12. 2013), ani bychom si snad nevzpomněli, že už je tomu rovných tři čtvrtě století, co světlo světa spatřily Rychlé šípy.
Autor: DANIEL STROŽ
Než přiletí andělé
Po vydání Almanachu Ptáci z podzemí vysílá básník Vladimír Stibor do světa dobře edičně zvládnutou a příjemně citlivou grafikou Luciány Stiborové vyzdobenou knihu s názvem JEŘABINOVÉ HORY (vydal Milan Hodek v Hradci Králové v r. 2013).
Autor: ALENA KLÍMOVÁ
Co oči nevidí
Tak nazval Jiří Žáček výbor ze své poezie, který nakladatelství Šulc-Švarc vydalo s péčí a noblesou hodnou žel bývalého Klubu přátel poezie.
Autor: KAREL SÝS
Modelová hra o jinakosti
Německy píšící švýcarský dramatik Max Frisch patřil hlavně v šedesátých letech minulého století k oblíbeným divadelním autorům, který měl své výrazné místo i na českých jevištích. ANDORRA je jednou z jeho nejznámějších her; má blízko k Brechtově sociálně kritické tvorbě, originálně pracuje s modelovými situacemi, které zobecňují bolestné dobové problémy.
Autor: VLADIMÍR KOLÁR
Posázaví – nejen pramen zdraví!
Nedávno se mi dostala do rukou knížka POSÁZAVÍ, kterou napsala a dobovými fotografiemi opatřila Veronika Kucrová. Knihu vydalo nakladatelství Paseka (Praha, Litomyšl) v edici Zmizelé Čechy.
Autor: EVA FRANTINOVÁ
Které tři kulturní počiny v roce 2013 považujete za nejvýznamnější?
Anketa Obrysu-Kmene
Bez „manuálu“ v roce 2014 ani krok!
V devadesátých letech XX. století jsem pracoval v oddělení Public Relations pražského Mediatelu (firma patřila zásluhou přičinlivých Čechů, vlastnících informace do té doby československého státu, tehdy již Američanům, společnosti Nynex), připravujícím Zlaté stránky, telefonní seznamy (z někdejší databáze Telecomu), určeným hlavně podnikatelům.
Autor: ZDENĚK HRABICA
Češi, bandité východní Evropy?
Teprve až třetí den poté, co bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann vyhlásil „zesílený boj bandám z východní Evropy“ (německy publikováno v Die Welt, 1. 1. 2014) dostalo se o tom českým občanům ve zpravodajském televizním pořadu na ČT 24 poněkud obsáhlejší, ačkoli ne zcela korektní zprávy.
Autor: DANIEL STROŽ
Problémy českých občanů na hranicích s Německem, aneb pro nás neplatí Schengen?
Českou veřejnost čím dál víc znepokojuje, jakým způsobem je již po nějakou dobu zacházeno s mnoha českými občany nejenom přímo na česko-bavorských a česko-saských hranicích, ale dokonce i po ujetí několika desítek kilometrů v německém vnitrozemí.
Autor: DANIEL STROŽ
Cestou necestou
Pastýře nepotkáš, vše prý jest spaseno! Bankéřské špičky kléru dostávají tanec svatého Víta z nepochopení malověrné společnosti; lid této země z větší části nesouhlasí s opožděnou platbou a navracením majetku církvím, tedy konkrétní církvi.
Autor: VÁCLAV DUŠEK
Moje priority nejsou akceptovány. To je nepřijatelné.
V názvu cituji slova šéfa jedné politické strany. Vyslovil je v souvislosti případného neudělení zemědělského ministerského postu, kde se zatím pořád rozhoduje o osudu zbylých polí ležících na území naší republiky.
Autor: FRANTIŠEK DOSTÁL