Před časem jsem představil sympatickou publikaci Cesta do Vesmíru, kterou vydala Městská knihovna v Opočně. Šlo o texty žáků 2.B, 4.A a 4.B základní školy, sdružených v literárním kroužku při knihovně, který vede tamní autorka dvou knih pohádek Božena Tymichová. Tehdy jsem konstatoval, že jde o velice záslužnou činnost vzhledem k literárnímu snažení naší nejmladší generace.
Dnes bych rád uvítal další knížku s podobným zaměřením. Jmenuje se TŘETÍ KNÍŽKA. Na 79 stranách nám představuje práce dětí 1. až 5. třídy ZŠ v Dlouhé Třebové, která vyšla z nevšední iniciativy paní učitelky Aleny Kopecké, podpořené učitelkami Renatou Jarošovou, Dagmar Martínkovou, Janou Renčínovou a samotnou ředitelkou Janou Esserovou. Skvělý nápad pak realizovalo vydavatelství Oftis v Ústí nad Orlicí včele s Ing. Karlem Kábrtem.
Již ze samotného názvu lze odvodit, že nejde o první krok školy v této oblasti. V úvodu se dozvídáme, že knížka byla sepsána pro potěšení, což samo o sobě je v dnešní uspěchané době atribut, který je hoden pozornosti. Děti nám přejí pěkné počtení a v závěru nám oznamují: Možná to není knížka poslední.
Publikace je rozdělena do pěti oddílů podle příslušnosti do tříd – od 1. do 5. – takže máme možnost sledovat, jak se dětské myšlení postupem času vyvíjí.
U těch nejmladších samozřejmě nejde ještě o ucelené příběhy, ale spíše o milá a jistě upřímná vyznání, směřující k jednoduchému vyjádření vztahu ke svým nebližším (matka, otec, sestra, bratr); pochopitelně přicházejí na řadu i paní učitelky a pak zvířátka, jimiž jsou děti obklopeny.
Ve vyšších třídách už jsou tu pokusy popisu dějů kolem, jichž jsou děti svědky, a leckde nezůstanou pouze na povrchu, ale vyhmátnou i příčiny, které však vidí dětsky bezelstnýma očima. Jejich fantazie jim vkládá do pera příběhy blízké pohádkám (například Babička a peníze), nebo jsou ovlivněny televizními programy (například Jirka a pan premiér).
Třetí knížka je doplněna kresbami dětí, a i pro ty platí, co bylo napsáno o samotných textech. Od statického obrázku až po ty, kde už je život.
Je zvykem vypsat jména všech, kteří se na publikaci podíleli (autoři to pochopitelně očekávají), ale v případě této publikace by seznam přesáhl řádky, které jsou jí věnovány. V závěrečném seznamu totiž najdeme k šedesáti jménům.
Pro každého z dětských autorů je účast na takové knížce jistě dobrá zkušenost, které může v leckterém z nich něco nastartovat. Ne ze všech, kteří přispěli svým textem nebo obrázkem, se stanou spisovatelé či malíři, ale chce se mi věřit, že mnohý z nich se o to v budoucnu pokusí.
Radostné není jen zjištění, že taková knížka vznikla, ale i skutečnost, že si jí někdo všiml a po zásluze ji ocenil. Třetí knížka získala diplom za 1. místo v soutěži literárních sborníků mimopražských základních škol od občanského sdružení ABECEDA v Praze dne 20. 11. 2012.
Autor: MILAN DUŠEK
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |