V časech soustavně podsouvaného pseudoevropanství a cestovními kancelářemi placené masivní propagace lukrativních mořských pláží nabývají dvojnásobného významu objektivně pojaté publikace vlastivědného charakteru, jakož i knihy fotografií, zaznamenávající zvláštnosti a půvaby městské i přírodní krajiny. Ne vždy mají blízko k umělecké úrovni, to většinou ani není jejich posláním, mnohé zůstávají ledacos dlužné i představě technické dokonalosti a schopnosti tvůrčího vidění. Existují však knihy, které zaujmou, zaznamenávají nejen mnohé půvaby zemského povrchu, vypovídají o pozitivním působení člověka na krajinu, o jeho schopnostech a úsilí skloubit účelnost s prostředím, dosáhnout elementárně prospěšného i emotivního účinku. Stále platí, že fotografie je objektivním dokladem reality, neovlivnitelným symbolem pravdy zvěčňující tvář okamžitě v konkrétní podobě. Svědčí o tom zejména atraktivní snímky měst i obcí, v nichž lidská činnost zasáhla radikálně a dominantně. Nacházíme místa, jimiž kráčela dávná historie. Občas slýcháme kritické připomínky ke vztahu člověka k přírodě a příhody k člověku. Klady však zjevně převyšují zápory. (Poznámka od věci: Navzdory současným hrůzným velkoplošným fotovoltaickým elektrárnám!) Mnohé snímky dosahují historické hodnoty, zachycují někdejší útěšný vzhled konkrétní lokality, hrubě zdevastovaný krajně necitlivým přístupem, nevhodnými studenými architektonickými zásahy. Typickým příkladem jsou snímky havlíčkobrodského náměstí. S nadsázkou se říká, že člověk si zvykne i na rakev, jsou všech věci, na které přivyknout je velice obtížné. To však nic nemění na kvalitě elegantně vypravené knihy specifických fotografií – leteckých snímků.
Tím upřesněním se dostáváme k pozoruhodnému kvartetu knih, které připravil fotograf Zdeněk Vošický, od ranného věku nadšený vzduchoplavec, ve spolupráci s pilotem Radkem Klimešem. Nutno poznamenat, že zhotovení leteckých snímků představuje nákladnou, časově náročnou práci, vyžaduje nezměrnou trpělivost, houževnatost, vytrvalost a především – cit a smysl pro esteticky pojatý program, jakož i schopnost myšlenkového dotváření a eliminování nepodstatného, umění dodávat fotografiím příslušnou atmosféru, vnitřní sílu, malebnost či hravost, tajemné náznaky i drsnou věcnost. Vošického knihám je vlastní výrazně dokumentární charakter, nepostrádají však unikátní poetické záběry vysoké umělecké hodnoty.
Po publikacích Toulky nad Havlíčkobrodskem (2008) a Toulky nad Pelhřimovskem (2008), následovaly Toulky nad Třebíčskem (2009) a konečně komplexně a velkolepě pojatá publikace VYSOČINA SHŮRY (2011), která byla v témže roce v rámci Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě odměněna premiérovou Cenou Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu. Všechny uvedené publikace vydal VIDEOdesing a AEROvydavatelství Světlá nad Sázavou. Dánský pohádkář Hans Christian Andersen vyslovil myšlenku, že kniha přírody má každý rok nové nádherné vydání a člověk se ji pokouší neustále opravovat. Zdeněk Vošický neopravuje, předkládá, jak oko fotoaparátu vidělo. Dokumentuje, zaznamenává pro příští generace. Někdy v širších souvislostech. Nelze opomenout příležitost zalistovat, najít z odlišného úhlu pohledu zachycenou důvěrně známou krajinnou výseč, svoje bydliště, svou ulici, zahradu, dům. Místo, k němuž se váže vlídná vzpomínka. Nelze pominout ani funkci inspirativní.
Zachycovat krajinu z ptačí perspektivy ovšem rozhodně není tak snadné, jak se může na první pohled jevit. Připusťme, že letecké snímky nutně mají odlišnou perspektivu, náleží jim také schopnost poměrně zdárně skrývat drobné vady na vzhledu krajiny, ať již způsobené geologickým vývojem a erozemi, přírodními katastrofami či neuváženými lidskými zásahy. Zde však čas a příroda sama (někdy za opětovného přispění člověka) nehojí mnohé šrámy! Ostatně, není nezbytně nutné všechno uhlazovat a učesávat, i syrověji působící záběry mají vlastní náboj, dokáží podněcovat a (zase) inspirovat: k nápravě! Globálně však nad Vošického knihami docházíme k poznání, jak je krásná ta země, která je nám domovem.
V současné době Zdeněk Vošický usilovně pracuje na další knize fotografií, věnované zajímavým jihomoravským místům a městům, jakož i pestrostí přírodních krás hýřící krajině moravského jihu. Rozhodně je na co se těšit.
Autor: FRANTIŠEK UHER
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |