FRANTIŠEK DOSTÁL

Zrovna s příchodem jara se jeden bývalý ministr zdravotnictví o jednom z nich nechal slyšet. Měl na mysli provoz dětských ozdravoven, které se prý už nějak přežily, a tak se urychleně zavírají a personálu hrozí samozřejmě propouštění. Zdravotní pojišťovna rovněž nehýří penězi a další malér spočívá v realitě, že dětská obrna se dětem pořád nevyhýbá.

Bývalému ministrovi přes zdraví bych rád sdělil jedno velice smutné číslo – za rok 2013 na Zemi zemřelo sedm milionů lidí právě díky jen znečištěnému ovzduší! Odnášejí to děti a starší lidé. Takže ozdravovny pod kopci Krkonoš a Orlických hor mají být jako přežitek uzavřeny?
Rovněž na dětech se nehezky podepsala 2. světová válka, což zase nebere na vědomí jedna současná ministryně, a tak jsme po válce prožívali někdy i celé dva měsíce prázdnin na tzv. osadách. Vzpomínám a v živé paměti mám dosud pobyty z poválečných let, které probíhaly v Lučanech nad Nisou, Luži u Vysokého Mýta, Železné Rudě. Paní ministryni bych rovněž přál pohled na kosti potažené lidskou kůží prosící z vagonu alespoň o hrudku sněhu. A taky aby s ní tlaková vlna při bombardování Prahy praštila o chodník. Třeba by si jí v hlavě trochu rozsvítilo.
Chápu, že třeba středověká poprava upálením je přežitek, i když výbušniny kolem těla a tašky s týmž obsahem zanechané v bance, jako nyní na Václavském náměstí, se jako přežitek zřejmě ještě nepřežily. Vzhledem k narůstajícím ekonomickým problémům a víc než 600 000 nezaměstnaných spoluobčanů přinesou mnohá překvapení, ale to nebudou ministrovy přežitky, ale jen tvrdá realita.
Co když dítě se zdravím vylepšeným díky ozdravovně má pak šanci vystudovat a mnohé se naučit, a stát se třeba i ministrem zdravotnictví?
Pravda ovšem také je, že omladina čím dál častěji posedává na sedadlech určených pro invalidy a dělá jí problém přidržet si ruksak, a tak ho umístí na vedlejší sedadlo. Ruce totiž potřebuje k obsluze mobilu. Pro taková děcka není ozdravoven skutečně netřeba.